fbpx
-4 C
Skopje

Сирени и аларми: Повеќе од 4 противпожарни возила на терен

АКТУЕЛНО

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

Во 6:55 часот пожapникарите добиле повик со кој биле известиле дека избувнал п0жар со Секретаријатот за европски прашања.

Повеќе од 4 возила се на терен каде се наоѓа и екипата на ТВ Алсат.

Вработените во Секретаријатот кои пристигнаа први, но не влегоа во зградата.

Вработените во Секретаријатот кои пристигнаа први, но не влегоа во зградата.

Повеќе содржини:Забрането групирање во Англија

Од понеделник во Англија ќе бидат забранети собири на повеќе од шест лица поради наглото зголемување на бројот на заразени со коронавирусот.

Според британската Влада, со измената и дополнувањето на законот ќе се забранат поголеми групни собири во затворени простории и на отворено.

Сепак, забраната нема да се применува во училиштата, работните места, за свадби, погреби и организирани тимски спортови, кои се сметаат безбедни од коронавирусот, пренесува Би-Би-Си.

Британската Влада соопшти дека се потребни нови ограничувања откако бројот на заразени лица во неделата достигна речиси 3.000 на дневно ниво.

Министерот за здравство Мет Хенкок денеска изјави дека новите ограничувања на собирите ќе останат во сила „во догледна иднина“.

Тој изрази надеж дека новите правила, заедно со акциите на локално ниво што се преземаат во бројни градови и региони, ќе ја свртат ситуацијата пред Божиќ.

Лицата кои ќе ги прекршат правилата се соочуваат со казна од 130 долари за првиот прекршок, и може да бидат казнети со парична казна и до повеќе од 4.000 американски долари.

Шкотска, Велс и Северна Ирска досега не воведоа никакви ограничувања.

Во Велика Британија со коронавирусот до сега биле заразени вкупно 352.560 лица, од кои 41.586 починале. (МИА)

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Со крстот в рака, фаќачот влезе во Охридското Езеро заедно со голем број верници

Крстот во населбата Варош се фрлаше во казан, а него го фати Никола Чорбе. Тој потоа со крстот во раката влезе во езеротo, а...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Штотуkу споделија медиумите: Најнова вест СИЛЕН земјотрес од 6,8 степени според Рихтер ја погоди Аргентина

Земјотрес со јачина од 6,8 степени според Рихтеровата скала доцна синоќа ја погоди провинцијата Сан Хуан во Аргентина, соопшти германскиот центар за истражување и...

Се огласи Вучиќ за ваkцините кои ни ги даваат: Што би вредело ако ние сме здрави, а тие болни

Српскиот претседател Александар Вучиќ, утрово го коментираше давањето на вакцини на Македонија. На новинарско прашање зошто го сторил тоа, Вучиќ одговори „Што би вредело ако...

Порасна без родители, болеста го сруши: Тажниот живот на ѕвездата од Жиkина династија

Легендарниот актер Драгомир Бојаниќ Гидра најпознат по улогата на Жика Павловиќ од „Жикина Династија“, односно од филмскиот серијал „Луди Години“, има навистина интересна животна...
- Advertisement -