fbpx
-1 C
Skopje

Сите ќе ви го бараат рецептот: Меки кифлички со павлака

АКТУЕЛНО

Љубчо Георгиевски: Се чувствувам како македонец и како ништо друго

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски кој деновиве излезе со предлог план за решавање на спорот со Бугарија, којшто власта не го прифати, вели...

Вучиќ до криминалците: Готови сте, еден нема да толерирам, сите ќе ве уапсиме

По завршувањето на седницата на Советот за национална безбедност, беа прикажани фотографии со вознемирувачkaa содржинa каде се прикажуваат тешки докази. Клучните докази против криминалните групи...

Христијан Мицкоски од инфективна клиника: Тешко дишам, а главата ми пука од температура

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се огласи на фејсбук од инфективна клиника: По криминални и украдени избори, злоупотреба на вонредна состојба, масовен поткуп, притисоци,...

По барањата за воведување рестриктивни мерки, се огласи и Филипче: Не е исклучена можноста за воведување на рестриктивни мерки идната недела

Засега нема потреба од воведување дополнителни рестриктивни мерки, но можноста за такво нешто не е исклучена, рече денеска министерот за здравство Венко Филипче. Како што...

Имаме предлог за вас, а тоа се меки кифлички со павлака, кои мора задолжително да ги пробате.​ Гостите веднаш ќе ви го побараат рецептот.

Потребни состојки:​

600 г брашно

1 прашок за печиво

1 лажичка сол

100 мл масло

1 чаша кисела павлака

200 мл топло млеко

1 коцка свеж квасец

1 лажица шеќер

Жолчка, сусам и зачини за премачкување

Подготовка:

Помешајте го топлото млеко со квасецот и шеќерот и оставете да се активира.

Во садот во кој ќе ги месите кифличките, помешајте брашно, прашок за печиво, сол и додадете масло.​

На крај, измешајте ја павлаката, а потоа додадете го и квасецот.

Замесете мазно тесто и веднаш поделете го на 4 дела. Секој дел развлечете ​го на работна површина со помош на сукало, а секоја кора треба да биде со дебелина од половина центиметар.

Исечете 8 триаголници, филувајте по желба или оставете ги празни, па свиткајте ги кифличките.

Распоредете ги на тава за печење, премачкајте со жолчка од јајце и поросете со зачини (сусам, ким, семе од афион и сл.).

Печете околу 15-20 минути, на 200 степени додека да заруменат.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Неделен хороскоп: Љубовен занос за овој знак, а овој знак ќе добие голема материјална добивка

Овен 21.3-20.4. Љубов: Во никој случај не можете да го достигнете она кон што се стремите во љубовта, но барем немојте да се борите со...

Љубчо Георгиевски: Се чувствувам како македонец и како ништо друго

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски кој деновиве излезе со предлог план за решавање на спорот со Бугарија, којшто власта не го прифати, вели...

Земјотрес во Македонија – ноќеска се тресеа овие градови во земјава

Земјотрес со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала синоќа во 22:43 часот е почувствуван во Дебар, Гостивар и Маврово, соопшти денеска Сеизмолошката...

И докторите заплакале: Оваа потресна фотографија крие приказна која никогаш нема да ја заборавите

Брачниот пар Дон (84) и Маргарет (80) биле во брак 59 години, тие во август оваа година починаа заедно држејќи се за рака. На вработените...

По Задушница доаѓа големиот празник: Што треба да направи секој верник?

Прочка, кој доаѓа по Задушница, претставува голем празник за македонскиот народ и со него се поврзани голем број обичаи и верувања. Празникот Прочка или Велики...
- Advertisement -