21 C
Skopje

Скандал го тресе македонско село како никогаш до сега: Отворен гроб во селската црква (ВИДЕО)

АКТУЕЛНО

Јанчев со амбиција да го преземе ВМРО-ДПМНЕ- како што вели најмоќната партија во Северна Македонија

Градоначалникот на Кавадарци од редовите на ВМРО- ДПМНЕ и поранешен потпретседател на партијата, Митко Јанчев, во интервју за „Фокус“ ги открива своите идни планови...

139 нови случаи на ковид 19, оздравени се 534 пациенти, починати се 6 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1377 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-36, Куманово-11,...

ОН загрижени поради расизмот и дискриминацијата на Ромите

Специјалниот ополномоштеник на ОН за малцинства предупредува на засилена дискриминација на Ромите во светот во време на корона. Освен тоа, постои и омраза кон...

Отворен гроб во делчевско Трботивиште ги распаметува соседите на селската црква. Гробна дупка веќе извесен период таму зјае празна и е причина за лоши асоцијации кај жителите, но и револт, пренесува телевизија Стар.

„Ни е тука, живеел, ниту пак е бил поп , ни е чествувал.Јас треба кога ќе излезам од врата да гледам во на Џаџо гробо. На влезот на црквата и на влезот на кршталницата има две дупки.Ниту е пополнета дупката што ја ископаа , а другата ја бетонираа“изјави жителка на село Трботивиште

Како што пренесува телевизија Стар, гробното место е резервирано за свештеникот Ѓорѓи Џаџов кој е жив и здрав во Штип, но одлучил кога ќе му дојде време, да биде погребан во родното село:

„Јас како свештеник поднесов барање до митрополитот на Брегалничката епархија за да бидам закопан во дворот на црквата“ изјави свештеник Ѓорѓи Џаџов

Дека сé е според каноните тврди и селскиот поп, во чија парохија е ископан гробот:

„Според црковните канони, тој има доставено до мене документ и ипархијата со кој може да се погребе во црковниот двор.Уште во старо време е дозволено свештениците да може да се закопуваат во црковниот двор“ изјави Паско Шантевски-свештеник

Ова секако не е одговорот што сакаат да го чујат сите оние кои за да влезат во црквата и крстилницата , мораат да поминат покрај отворената дупка.

Тие со петиција ќе бараат нејзино итно потрупување, а сите покојни, вклучително и свештени лица, да се погребуваат на селските гробишта.

Извор: Телевизија Стар

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Поради Ковид-19 вработените на овие компани ќе работат од дома до 2021 година

Додека коронавирусот се шири низ светот, компаниите се помируваат со состојбата и реалноста кога е во прашање работата и многу од нив ги ревидираат...

Сулејман Величествениот сака да ја купи луксузната вила на пејачот Бојановиќ – дoбил вакoв одговор (Фото)

Вилата на Милош Бојаниќ на Црногорското приморје секогаш била атрактивна за многу домашни но и странски купувачи кои на пејачот му нуделе милиони. Од...
- Advertisement -