30 C
Skopje

Скапо платени „патриоти“

АКТУЕЛНО

Премиерот Заев со владина делегација во дводневна посета на Атина

Конференцијата на угледниот магазин „Економист“ како тркалезна маса со Владата на Грција и учесници од регионот, оваа година е посветена на темата „Европа: Зајакнување...

Се огласи момчето кое Федерер го удрил со тениско топче во лицето: „Јас чекам 14 години извинување, а Новак е дисвалификуван“

Веста која што деновиве ја подигна јавноста на нозе е дисквалификaцијата на Новак Ѓоковиќ од УС Опен. Да ве потсетиме, српскиот ас случајно ја погоди...

Драстичeeн пад во бројката на новозаболени, но дрaaстично помал број и на тестови

Во последните 24 часа се направени 793 тестирања, а регистрирани се 72 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 24 Куманово 6, Дебар 4, Штип...

Заев: Оваа година слободни и отворени кон светот ја славиме независноста

Почитувани граѓани на Република Северна Македонија, нека ни е честит и вековит 8 Септември - Денот на независноста! Пред 29 години, на 8 септември, граѓаните...

Тешко време со извитоперени вредности, каде манипулацијата лагата и глумата се високо ценети. Тешко време каде предавниците и криминалците се на клучни позиции. И најтешко е тоа што уставобранителите наместо да ги бранат граѓаните тие ги ослободуваат огрешените и соработуваат со нив.

Доста актуелни во последно време станаа „скромните“ патни трошоци на пратениците, кои со години ја злоупотребуваат својата функција, која впрочем е дадена од народот и како народни избраници да го преставуваат истиот. Но наместо да го претставуваат народот и да придонесуваат за општеството, тие ја злоупотребуаат својата функција и придонесуваат само за нивно лично богатење.

Патриотите кои скромно патуваат и уште поскромно наплатуваат. Низа од пратеници кои земаат над 100,000 евра за 4-5 години и тоа само за патни трошоци. Па сега замислете колкава би била целосната сума за овие „патриоти“ да го претставуваат народот и да се борат за него. Замислете како се жртвуваат Мира ДИЗЕЛ и Александар БЕНЗИН (Николовски)? Низ какви ли мачни патишта поминуваат овие патриоти? Замислете еден просечен работник во Македонија не може да направи таков обрт на пари во животот, колку што еден пратеник зема за само 4-5 години за патни трошоци. Замислете колку животи згаснуваат за многу поситни пари? Замислете колку млади животи би се спасиле со тие пари? Жалосно е тоа што дел од граѓаните сѐ уште ги поддржува овие лажни патриоти. Жалосно е тоа што дозволуваме овие патриоти да го делат народот, осиромашуваат и да им ја упропастуваат иднината на идните генерации.

Тешко е да се разберат и оние луѓе кои очекуваат од ДПМНЕ да ја исправи државата на нозе, иако забораваат дека тие ја клекнаа на коленици. Дали овие патриоти заборавиле дека 11 години беа на власт и не им сметаше ништо? Загадување, криминал, неправда или сега се пробудија од зимскиот сон? Зарем Стевананџија има амнезија или паднал од некоја крива круша? Манипулации и маски колку ви душа сака.

Тешко на овој мачен народ кој очекува ДПМНЕ да ја обнови Македонија. Тешко на овој народ кој чека СДСМ да го најде правиот пат. Но најтешко на тој народ кој бојкотира и чека нешто да се промени само од себе.

П.С. Перцепцијата на партиските профитери денеска е чудна и тоа ако си од ДПМНЕ си прав патриот, а пак од СДСМ си Европеец и напреден човек, но ако припаѓаш на некоја помала трета опција си платеник на Русите, Србите, Бугарите, Грците итн. До кога ли ќе им се дозволува на овие „патриоти“ да го ограбуваат овој народ и до кога ќе им дозволуваме на овие „Европејциве“ кои заглавија во Северна да ни продаваат пуфки по економија? Време е да побараме сметка за своите пари! Време е да видиме кој ги троши нашите пари! И време е да видиме каде одат 40% од нашите плати!

Автор: Даниел Јорданоски, претседател на ГДУ-Охрид

Извор: Трибуна

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Бугарскиот новинар Крастев: Ќе биде голема грешка ако Бугарија ја блокира соседна Македонија на патот кон ЕУ

Николај Крастев, бугарскиот новинар, долгогодишен дописник од Западен Балкан и аналитичар, смета дека ќе биде голема грешка доколку Бугарија го блокира патот на Македонија...

Мајките на породилно ќе протестираат: Леб и сол ќе јадам, детето во градинка не го пуштам

Мајките на породилно ќе протестираат: „Леб и сол ќе јадам, детето во градинка не го пуштам” Мајките кои се на породилно отсуство в четврток ќе...

Мицкоски протестираше за Гоце Делчев и објави видео од внуката на Гоце (Видео)

Мафијата не е посилна од вистината. Изборот е СДСМ или вистината. Или Македонија, или мафија. Изборот на овој народ е Македонија! Опаметете се! Делчев е...
- Advertisement -