9 C
Skopje

Словенија почнува со мобилно тестирање на граѓаните за коронавирусот

АКТУЕЛНО

Здравствениот дом во Копер е првиот што воведува таканаречено мобилно тестирање на луѓето за коронавирусот, јави дописникот на МИА од Љубљана.

Според лекарите, главната предност на ваквото тестирање е што за три пати се намалува времето на траење на процедурата за тестирање за коронавирусот.

Со новиот систем, пациентот прво телефонски се јавува, а по разговорот докторот одлучува дали е потребно тестирање. Ако треба пациентот добива точен час кога треба да дојде во една од влезните точки наменети за тестирање. Внатре е се подготвено, се зема примерок за анализа, а пациентот веднаш ја напушта точката. Со ваквата процедура чекањето за тестирање се намалил од 30 на само десет минути, информираат од Здравствениот дом Копер.

Словенија е една од државите во Европа со најголем број тестови по глава на жител.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Д-р Караџовски: До последните капки пот од нос ќе работиме

Д-р Жарко Караџовски на денешната прес конференција напомена дека најголем број од пациентите се со лесна клиничка слика. Дел од симптомите се слабост малаксаност,...

Заврши најновата владина седница: Донесени се следните одлуки

Владата на Република Северна Македонија на денешната 15-та редовна седница ги усвои дополнувањата на ребалансот на Буџетот на Република Северна Македонија за 2020 година...

Ковачев: Наместо бугарски фашистички окупатор пред споменицоте да стои бугарска администрација составена главно од Македонци

Откако министерот за одбрана на Бугарија, Красимир Каракачанов во едно од своите телевизиски интервјуа се закани дека ќе испрати полк во Македонија кој ќе...
- Advertisement -