32 C
Skopje

Словенија почнува со мобилно тестирање на граѓаните за коронавирусот

АКТУЕЛНО

Јанчев со амбиција да го преземе ВМРО-ДПМНЕ- како што вели најмоќната партија во Северна Македонија

Градоначалникот на Кавадарци од редовите на ВМРО- ДПМНЕ и поранешен потпретседател на партијата, Митко Јанчев, во интервју за „Фокус“ ги открива своите идни планови...

139 нови случаи на ковид 19, оздравени се 534 пациенти, починати се 6 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1377 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-36, Куманово-11,...

ОН загрижени поради расизмот и дискриминацијата на Ромите

Специјалниот ополномоштеник на ОН за малцинства предупредува на засилена дискриминација на Ромите во светот во време на корона. Освен тоа, постои и омраза кон...

Здравствениот дом во Копер е првиот што воведува таканаречено мобилно тестирање на луѓето за коронавирусот, јави дописникот на МИА од Љубљана.

Според лекарите, главната предност на ваквото тестирање е што за три пати се намалува времето на траење на процедурата за тестирање за коронавирусот.

Со новиот систем, пациентот прво телефонски се јавува, а по разговорот докторот одлучува дали е потребно тестирање. Ако треба пациентот добива точен час кога треба да дојде во една од влезните точки наменети за тестирање. Внатре е се подготвено, се зема примерок за анализа, а пациентот веднаш ја напушта точката. Со ваквата процедура чекањето за тестирање се намалил од 30 на само десет минути, информираат од Здравствениот дом Копер.

Словенија е една од државите во Европа со најголем број тестови по глава на жител.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Заев: Го добив мандатот, се подготвувам да бидам премиер 4 години

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, како одговор на новинарско прашање изјави дека утрово имал средба со лидерот на ДУИ, Али Ахмети Денеска го добивам мандатот...

Поради Ковид-19 вработените на овие компани ќе работат од дома до 2021 година

Додека коронавирусот се шири низ светот, компаниите се помируваат со состојбата и реалноста кога е во прашање работата и многу од нив ги ревидираат...
- Advertisement -