fbpx
1 C
Skopje

Словенците за само 10 дена успеаа да адаптираат повеќе од 1.700 квадратни метри болнички капацитети во Љубљана

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

За само десет дена, градежниците успеаја да прилагодат повеќе од 1.700 квадратни метри болнички капацитет на недовршениот објект на Дијагностичко-терапевтската служба на Универзитетскиот медицински центар Љубљана, кој ќе биде наменет за пациенти со ковид-19. Пред тоа, објектот беше недовршен неколку години.

Премиерот Јанез Јанша упати голема благодарност и честитки до тимот на директорот на Универзитетскиот медицински центар Љубљана, Јанез Поклокар, кој за рекордно време обезбеди нова, современа установи за пациенти со ковид-19, на најсоодветната локација.

Успеавме! За само 10 дена, градежниците успеаа да адаптираат повеќе од 1.700 квадратни метри болнички капацитети во Љубљана, кои ќе бидат наменети за пациетни заразени со Koвид-19. – напиша Јанша на ФБ.

Објава на Венko Филипче

„Најтешко ми беше во моментите кога сè уште не бев спремна да зборувам за мојата состојба, а луѓето ми поставуваа прашања за промената во мојот изглед. Очигледно луѓето се многу повеќе љубопитни отколку што се свесни дека такви прашања не се поставуваат доколку не се запознаени со психичката состојба на поединецот. Секојдневниот стрес ги потиска луѓето сè дури не дојде до нешто вакво и после се менуваш целосно и знаеш дека за ништо не вреди да се нервираш и да се секираш. Ако имаш здравје можеш да имаш сè и да постигнеш сè. По завршувањето чувствувам големо олеснување, како болеста да ме држеше во своите канџи и дури сега ме ослободи. Чувството е незаменливо само оние кои одат по овој трнлив пат, можат да ме разберат. После 6 месеци конечно повторно се чувствувам добро во своја кожа.“, вели Наталија од Битола, која го победи ракот на дојка.

На 25 години Наталија ја водеше најтешката битка во својот живот. Таа се излекува на Клиниката за радиотерапија и онкологија. Сега има 26 години и почнува одново уште посилна од претходно. Наталија, ти посакувам многу здравје и успех на секое поле!

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Кои хороскопски знаци се најкомпатибилни?

Одредени карактеристики од хороскопските знаци ни кажуваат на кој начин ќе функционираат два знаци во една врска па затоа тие можат да бидат корисни...

Зeмјотрес во Aлбанија, почувствуван и во југозападниот дел на Македонија

Земјотрес со јачина од 3,1 степен, се случи попладнево во Албанија. Земјотресот се случил во 14:08 часот по локално време, а бил почувствуван и...

Сeстратa нa Тоше 14 години прави една иста работа на овој ден од овој детаљ на роденденската торта ќе ви надојдат солзи (Фoто)

Да беше жив денеска најголемата македонска музичка ѕвезда Тоше Проески ќе наполнеше 40 години. Како и секоја година ова е еден од двата најтажни денови...

ХОРОСКОП Љубов: ќе бидете одвоени од партнерот

ЉУБОВ: Ќе бидете одвоени од партнерот, но тој многу ќе ви недостасува. Ова ќе биде краток период. ЗДРАВЈЕ: Добро се чувствувате. Бик (21.04 – 21.05) РАБОТА:...

Ни перде, ни срам: Среде бел ден kраде беkатон плочки (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како „граѓанин“ со охридски регистарски таблички среде бел ден си товари бекатон плочки во...
- Advertisement -