fbpx
-2 C
Skopje

СНЕЖЕН БРАН ВО МАKЕДОНИЈА: ЕВЕ КАКВО ВРЕМЕ НЕ ОЧЕКУВА, ТЕМПЕРАТУРИ ОД -18 СТЕПЕНИ

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Бидете во тек со сите случувања во Македонија и светот

До крајот на денов и навечер ќе има врнежи и тоа особено застапени во западните предели од државава. Истите ќе бидат претежно од снег, освен на некои пониски места каде накратко ќе бидат од дожд и од снег, Особено во западните предели ќе се формира снежна покривка и на некои пониски места. Ќе дува умерен, Долж Повардарието повремено засилен ветер од северен и од северозападен правец.

Температурите на воздухот до крајот на денов значително ќе започнат да опаѓаат.

Потоа нови снежни врнежи ќе има утре попладне и навечер и тоа во поголемиот дел од државава. На многу места од државава ќе се формира снежна покривка, додека во западните предели, особено на тие места каде што веќе ќе ја има истата, ќе се зголемува.

Многу постудено ќе биде од петок, па за време на викендот и на самиот почеток од следната недела кога температурите на мнгу места ќе бидат постојано под нулата, додека наутро понекаде ќе се спуштаат и до околу -13, -14 степени. На некои места истите има услови да се спуштат дури и до околу -18, -19 степени, особено на повисоките и планинските места.

Во петок и во недела ќе биде суво и променливо облачно со сончеви периоди, додека во сабота ќе има услови за локално и за слабо провејување на снег. Повремено ќе дува и умерен до засилен ветер од северен правец и истиот ќе направи температурите на воздухот да се чуствуваат како пониски од реално измерените.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попосkи

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Ново видео на „Тик-Ток“ во кое возач лудува по македонските улици и вози со 255 км/ч (ВИДЕО)

По вчерашното видео на „Тик-Ток“ каде граѓани користат полициски значки и палки за да поминат патарини денес е објавено ново видео каде возач управува...

Утре е Водопост, на овој ден мајките никако не смеат да заборават да го направат ова

Празникот Водици го менува денот, но датумот не. Се празнува на 19 јануари. Меѓутоа обичаите сврзани со празнувањето на овој Свет ден се врзани...

Бил Гејтс и Рокфелер веќе ги прават новите ковид пасоши: Како ќе функционираат?

Американските технолошки и здравствени гиганти, вклучувајќи ги Мајкрософт, Клиниката Мејо и Оракл, се здружија за да создадат нови ковид пасоши за вакцинација. Благодарение на новите...

Скијање и прошетка без почитување на мерките: Каде е сега ЕБР?

Центарот „Нижеполе“ преполн на почетокот од скијачката сезона. Посетителите го користат викендот за скијање и прошетка, по најавата дека стазата е отворена, но и дека...

Убаво: Владата ќе дели помош за купување на сончеви колектори, пвц прозори, печки на пелети

Најновите вести од Македонија и светот На предлог на Министерството за економија, беше разгледана и усвоена Програмата за промоција на обновливите извори на енергија и...
- Advertisement -