fbpx
5 C
Skopje

Снежни врнежи во текот на ноќта, утре поинтензивни

АКТУЕЛНО

Љубчо Георгиевски: Се чувствувам како македонец и како ништо друго

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски кој деновиве излезе со предлог план за решавање на спорот со Бугарија, којшто власта не го прифати, вели...

Вучиќ до криминалците: Готови сте, еден нема да толерирам, сите ќе ве уапсиме

По завршувањето на седницата на Советот за национална безбедност, беа прикажани фотографии со вознемирувачkaa содржинa каде се прикажуваат тешки докази. Клучните докази против криминалните групи...

Христијан Мицкоски од инфективна клиника: Тешко дишам, а главата ми пука од температура

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се огласи на фејсбук од инфективна клиника: По криминални и украдени избори, злоупотреба на вонредна состојба, масовен поткуп, притисоци,...

По барањата за воведување рестриктивни мерки, се огласи и Филипче: Не е исклучена можноста за воведување на рестриктивни мерки идната недела

Засега нема потреба од воведување дополнителни рестриктивни мерки, но можноста за такво нешто не е исклучена, рече денеска министерот за здравство Венко Филипче. Како што...

Највисока снежна покрива од 68 сантиметри во 19 часот е измерена во Лазарополе, соопшти вечерва Управата за хидрометеоролошки работи.

„Во Пожаране 42 см, 29 во Ѓуриште, 25 см во Берово, 23 во Тетово, 21 во Битола, 14 во Скопје (Зајчев Рид) и во Струмица, 11 сантиметри снег во Тополчани, 10 во Крива Паланка, 7 во Демир Капија, 5 во Прилеп и 4 сантиметри снежна покривка има во Претор и Виница.

До 19 часот најмногу наврнат воден талог во изминатите 12 часа има во Демир Капија, 7 литри на квадратен метар, 5 во Гевгелија, 3 во Битола и Пожаране, по 1 литар на метар квадратен во Скопје (Зајчев Рид), Тетово, Лазарополе, Берово, Тополчани, Ѓуриште, Струмица и во Штип.

Најниска температура од -3 степени вечерва е измерена во Маврово, 0 степени во Тополчани, Тетово, Лазарополе, Пожаране и Ѓуриште, 2 во Скопје, Крива Паланка, Штип, Битола, Прилеп и Демир Капија, 3 во Гевгелија, Претор и Берово, 4 во Струмица, 5 во Охрид и шест степени во Виница.

Времето вечерва е облачно со локални врнежи од снег, а на југоисток со врнежи од дожд. На места во западните и јужните делови врнежите се со умерен интензитет. На североистокот од Македонија дува умерен северен ветер.

Според најавата на УХМР, и утре ќе биде облачно со врнежи од снег. Претпладне врнежите ќе бидат послаби и локални, а попладне почнувајќи од запад ќе се интензивираат. Најобилни ќе бидат кон крајот на денот и во текот на ноќта во западните и јужните делови од земјава. Во крајните југоисточни делови врнежите ќе бидат од дожд и снег.

Во скопско ќе биде облачно со повремени врнежи од снег, особено кон крајот на денот и во текот на ноќта. Снежната покривка ќе се зголеми за околу 20 сантиметри нов снег.

И во четврток времето ќе биде облачно со повремени врнежи од снег, пообилни во утринските, а на исток во претпладневните и пладневните часови. Од врнежите што се очекуваат утре и во четврток снежната покривка насекаде значително ќе се зголеми, на повеќе места за 20 до 30 см. Најмногу врнежи ќе има на југот од земјава каде на места се очекуваат и над 40 сантиметри нов снег.

Уште претпладне во четврток почнувајќи од запад врнежите ќе престануваат, а на истокот ќе се задржат до пладне и рано попладне. Стабилизација на времето со суво време и делумно намалување на облачноста ќе има од петок“, информира УХМР.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Љубчо Георгиевски: Се чувствувам како македонец и како ништо друго

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски кој деновиве излезе со предлог план за решавање на спорот со Бугарија, којшто власта не го прифати, вели...

Земјотрес во Македонија – ноќеска се тресеа овие градови во земјава

Земјотрес со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала синоќа во 22:43 часот е почувствуван во Дебар, Гостивар и Маврово, соопшти денеска Сеизмолошката...

И докторите заплакале: Оваа потресна фотографија крие приказна која никогаш нема да ја заборавите

Брачниот пар Дон (84) и Маргарет (80) биле во брак 59 години, тие во август оваа година починаа заедно држејќи се за рака. На вработените...

По Задушница доаѓа големиот празник: Што треба да направи секој верник?

Прочка, кој доаѓа по Задушница, претставува голем празник за македонскиот народ и со него се поврзани голем број обичаи и верувања. Празникот Прочка или Велики...

ОВАА ЗАГАТКА НИКОЈ НЕ МОЖЕШЕ ДА ЈА РЕШИ, А ДАЛИ ВИЕ ГО ЗНАЕТЕ ОДГОВОРОТ: Кое семејство од фотографијата е сиромашно?

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ ВО ПРОДОЛЖЕНИЕ: Слика подолу Со оваа загатка ќе го тестирате Вашиот мозок и можеби ќе откриете дали би биле добар детектив. Па, кое од...
- Advertisement -