fbpx
1 C
Skopje

Со 8.5 милиони денари ќе се гради пешачка патека на река Брегалница во Берово

АКТУЕЛНО

Д-р Сашко Николов: Бесплатни заштитни маски ако победам во Штип

Продоллжуваме со навремена и целосна дезинфекција на сите јавни институции, посебно каде што престојуваат нашите деца. Ќе иницирам да се формира посебен фонд за...

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

Македонскиот народ секогаш бил и ќе биде со поглед напред. Сите премрежја, окупации и блокади беа надминувани и надминати заради желбата за подобро утре...

Јоци до Бранко: Вие сте одамна политички мртви, не ви давам да ја растурите Македонија

Другпат поубаво да ме читате кога ви кажувам предвреме кој е кој и што ќе се случува. Односно, дека ова што го прави ,,БЦ...

Додадете сода бикарбона додека варите јајца – причината ќе ве изненади

За секој проблем постои решение – би рекле многумина, и навистина е така барем кога станува збор за варењето јајца и неговото лупење. Се...

Со 8.5 милиони денари преку програмата за регионален развој, следната година во Берово ќе се финансира „Изградба на пешачка патека на река Брегалница“ од кафтански мост од лева страна, преку дрвениот мост од другата страна, па се до зградата на ул „Партизанска“ од двете страни после изградениот дел.

Советот за развој на источно плански регион на седмата седница, која што се одржа во Македонска Каменица, донесе одлука во 2019 година, од програмата за регионален развој да се финансира проект „Изградба на пешачка патека на река Брегалница“.

Со проект ќе се подобри целокупната слика за Берово и регионот, како труистички атрактивна дестинација и ќе се овозможи развој и на останатите економски гранки.

Проектот предвидува поставување на урбана опрема од клупи,канти за отпад, држачи за велосипед и канделабри.Со овој проект ќе се урбанизира еден доста руиниран дел од Берово а жителите и туристите ќе имаат можност да уживаат во природа по кејот на река Брегалница.Со проектот ќе се воведат нови содржини и форми за развој на туризмот, ќе се збогати туристичка понуда во рекреативна и спортска смисла.

Овој проект долги години наназад го сметаме за приоритет, во решавањето на проблемите од комуналната сфера, конечно ќе се реши проблемот со осветлувањето на дел од кејот на река Брегалница и ќе се подобри квалитетот на живот во Берово-истакна Градоначалникот Звонко Пекевски.

Оваа година за рамномерен развој, општините ќе добијат 26 % повеќе пари од државата, кое нешто ќе значи многу во рамномерниот регионален развој.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Фото: Ангелов му вари кафе на Апасиев: Ќе слушаме убава, стара македонска музика со интересен текст

Во тек е процесот на подготовка на турско кафе за народниот пратеник, професорот Апасиев. Без шеќер со тоа што сигурно ќе преврие додека пишувам. Со кафето...

Еве какво време не очекува: Доаѓа снегот

Времето во земјава ќе биде умерено до значително облачно, претежно од попладне со повремен локален дожд. На планините во северозападните делови врнежите ќе бидат...

Д-р Сашко Николов: Бесплатни заштитни маски ако победам во Штип

Продоллжуваме со навремена и целосна дезинфекција на сите јавни институции, посебно каде што престојуваат нашите деца. Ќе иницирам да се формира посебен фонд за...

Декември ќе биде многу среќен за овие три хороскопски знаци: Розите ќе цветаат во име на љубовта

Среќата ќе ги придружува и во следната година во која тие ќе фантазираат, ќе визуелизираат и ќе размислуваат позитивно, а тоа пак ќе отвори...

Апасиев ја прифати поканата: Генерале, спремај турско кафе, превриено, без шеќер

Професоре Апасиев, благодарам на брзиот одговор. Кафето ќе го спремам лично јас. Турско. Превриено. Без шеќер. На 19 ноември го замолив @shlapatalo (Борче Стаменов, скромен дечко...
- Advertisement -