fbpx
5 C
Skopje

Со едночасовен говор во Собранието Заев ја претстави владината програма и најави реформи

АКТУЕЛНО

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Со едночасовен говор во Собранието мандатарот Зоран Заев ја претстави програмата на владата за наредните четири години. Тој вети разрешување на судии, кастрење на државната администрација, зголемување на платите и пензиите, намалување на даноците, намалување на невработеноста до едноцифрена бројка, нови инвестиции во здравството, во инфраструктурата, бескомпромисна борба за животната средина и максимална посветеност на влезот во ЕУ.

МАКЕДОНИЈАЗаев ја претстави програмата на новата влада пред пратениците и најави реформиОбјавено пред 12 минути – 29 август, 2020Од Маја Илиевска-Пачемска

Со едночасовен говор во Собранието мандатарот Зоран Заев ја претстави програмата на владата за наредните четири години. Тој вети разрешување на судии, кастрење на државната администрација, зголемување на платите и пензиите, намалување на даноците, намалување на невработеноста до едноцифрена бројка, нови инвестиции во здравството, во инфраструктурата, бескомпромисна борба за животната средина и максимална посветеност на влезот во ЕУ.

Една од главните планирани реформи, без која не би можеле да се спроведат останатите Заев најави дека е вистинска реформата во правосудството.

„Доаѓа време на реправда и дисциплина, време на почитување на правосудството и неселективно владеење на правото со целосно прочистување на правосудниот систем, првиот чекор е веќе направен. Државната комисија за спречување на корупцијата ја испитува имотната состојба на судиите и јавните обвинители, а Судскиот совет прави детална проверка на работата на судиите, особено по застарени предмети со одлагање или заобиколен или прекршен закон. Судиите за кои ќе се докаже дека свесно и намерно застарувале предмети ќе бидат разрешени. Има ревизија на судските предмети од пет отсто кои ќе бидат избирани по случаен избор“, рече Заев и нагласи дека предметите на СЈО мора да добијат разрешница.

МАКЕДОНИЈАЗаев ја претстави програмата на новата влада пред пратениците и најави реформиОбјавено пред 12 минути – 29 август, 2020Од Маја Илиевска-Пачемска

Со едночасовен говор во Собранието мандатарот Зоран Заев ја претстави програмата на владата за наредните четири години. Тој вети разрешување на судии, кастрење на државната администрација, зголемување на платите и пензиите, намалување на даноците, намалување на невработеноста до едноцифрена бројка, нови инвестиции во здравството, во инфраструктурата, бескомпромисна борба за животната средина и максимална посветеност на влезот во ЕУ.

Една од главните планирани реформи, без која не би можеле да се спроведат останатите Заев најави дека е вистинска реформата во правосудството.

„Доаѓа време на реправда и дисциплина, време на почитување на правосудството и неселективно владеење на правото со целосно прочистување на правосудниот систем, првиот чекор е веќе направен. Државната комисија за спречување на корупцијата ја испитува имотната состојба на судиите и јавните обвинители, а Судскиот совет прави детална проверка на работата на судиите, особено по застарени предмети со одлагање или заобиколен или прекршен закон. Судиите за кои ќе се докаже дека свесно и намерно застарувале предмети ќе бидат разрешени. Има ревизија на судските предмети од пет отсто кои ќе бидат избирани по случаен избор“, рече Заев и нагласи дека предметите на СЈО мора да добијат разрешница.

Посветеноста на борбата против корупцијата на новата влада Заев смета дека се гледа и во тоа што веќе е воспоставиле систем за проверка на потекло на пари и капитал кај секој функционер, а за првпат се поставува и вицепремиер за борба против корупција кој ќе биде задолжен да ги координира напорите на институциите за борба против криминалот и да алармира за можна корупција на високи функционери и администрација.

Планот на новата влада е за време на кризата за која очекуваат да трае во следните 6 – 8 месеци да ја одржат минималната плата од 15.500 денари како и задржување на работните места,а по пандемијата предвидуваат платите да растат.

„Нашиот план е минимална плата од 20.000 денари и 34.000 просечна плата до крајот на четиригодишниот мандат“, рече Заев.

За дваесет отсто Заев најави дека ќе се намали јавната администрација, а довербата на граѓаните во јавната администрација вели дека ќе настојуваат да ја вратат на ист начин како што се вратила довербата во здравствените институции.

Извор Макфакс – прочитајте го целиот линк ТУКА

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Пронашол изгубен новчаник, подоцна добил писмо кое го расплакало

Се враќал од продавница, кога на паркингот до автомобилот забележал туѓ новчаник. Веднаш покажал дека е добар човек, со потегот кој го направил. Џастин Тарел...

Авиooн се срyшил, загинале 520 луѓе, а 35 години подоцна се појавил пак на радарите

Јапонски патнични авион со број JL123 на Japan Airlines се срушил на 12 август 1985 година. И до ден денес според статистиката тој е...

Една од последиците на коронавирусот е опаѓање на косата

Голем број луѓе со коронавирус по закрепнувањето пријавија проблем со опаѓање на косата, а некои познати личности решија да го споделат со јавноста. Една од...

ХАРВАРД ТЕСТ ОД 1869 ГОДИНА: АKО ГО ЗНАЕТЕ ТОЧНИОТ ОДГОВОР, ВИЕ СТЕ НАТПРОСЕЧНО ИНТЕЛИГЕНТНИ

Малку луѓе можат да одговорат правилно на ова прашање. Внимателно прочитајте ја задачата и обидете се да го дадете точниот одговор Универзитетот Харвард е познат...

Лажат штом проговорат: Три хоросkопски знаци кои премногу саkaат да ја извртуваат вистината

Никој не ја кажува вистината во секој момент од животот, на за личностите родени во овие знаци, лажењето е составен дел од денот. Тие...
- Advertisement -