fbpx
7 C
Skopje

Со само 3 чаши јогурт на ден ќе намалите 22% од вашата тежина и 81% од масните наслаги на вашиот стомак и бедра

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Многу истражувања досега докажале дека намалениот внес на калциум ве прави посклони кон дебелеење бидејќи масните клетки побрзо се формираат и стануваат поголеми. Затоа, советуваат научниците, јогуртот треба да биде редовен додаток во исхраната.

Научниците велат дека возрасен човек кој внесува три оброка во кои задолжително има јогурт, за кратко време може да изгуби 22 % од својата телесна тежина. Според истражувањата, луѓето кои пијат јогурт губат за 81 % повеќе масти, отколку луѓето кои не конзумираат редовно јогурт.

Испитувањето било направено на 34 здрави, но гојазни луѓе и истите биле поделени во две групи. Првата група земала три пати дневно по 180 грама безмастен јогурт, обезбедувајќи со тоа околу 1100 милиграма калциум дневно. Втората група пак земала јогурт по еднаш дневно, со тоа обезбедувајќи по 400 милиграма калциум дневно.

Двете групи се хранеле исто, односно по 500 калории помалку од вообичаеното за да се стимулира слабеење. Истражувањето траело 12 недели, а резултатите ја потврдиле очекуваната теза.

Испитаниците кои пиеле јогурт еднаш дневно за 12 недели изгубиле околу 5 килограми, додека оние кои пиеле јогурт трипати дневно за 12 недели изгубиле просечно 6,5 килограми, што јасно ја потврдува улогата на калциумот од јогуртот во слабеењето.

Научниците советуваат со секој оброк да внесувате и по 180 грама безмастен јогурт. Тој ќе ви обезбеди доволно витамин Б и ќе ви помогне во слабеењето, а ќе има само 140 калории.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Зeмјотрес во Aлбанија, почувствуван и во југозападниот дел на Македонија

Земјотрес со јачина од 3,1 степен, се случи попладнево во Албанија. Земјотресот се случил во 14:08 часот по локално време, а бил почувствуван и...

Сeстратa нa Тоше 14 години прави една иста работа на овој ден од овој детаљ на роденденската торта ќе ви надојдат солзи (Фoто)

Да беше жив денеска најголемата македонска музичка ѕвезда Тоше Проески ќе наполнеше 40 години. Како и секоја година ова е еден од двата најтажни денови...

ХОРОСКОП Љубов: ќе бидете одвоени од партнерот

ЉУБОВ: Ќе бидете одвоени од партнерот, но тој многу ќе ви недостасува. Ова ќе биде краток период. ЗДРАВЈЕ: Добро се чувствувате. Бик (21.04 – 21.05) РАБОТА:...

Ни перде, ни срам: Среде бел ден kраде беkатон плочки (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како „граѓанин“ со охридски регистарски таблички среде бел ден си товари бекатон плочки во...

Ахмети за пописот: Албанците не може да бидат помалку од 25 %

Во интервју за гостиварската локална телевизија ТВ Глоби а на тема околу пописот во Република Македонија лидерот на ДУИ, Али Ахмети посочи дека сите...
- Advertisement -