fbpx
-1 C
Skopje

Соколов: Делчево ќе биде водечка општина во регионот со висок квалитет на живот

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Кандидатот за градоначалник на општина Делчево од ВМРО-ДПМНЕ, Иван Соколов денеска изјави дека Делчево ќе биде водечка општина во регионот, со висок квалитет на живот, како и општина која ги соединува локалните и традиционалните вредности, каде поединецот и неговата творечка моќе ќе обезбеди одржлив развој.

Општина Делчево како атрактивна бизнис дестинација со ефикасна администрација и развиена инфраструктура ќе обезбеди високо квалитетни услуги за граѓаните и бизнис заедницата. Јас и мојот тим издвоивме пет стратешки цели и дефинираше сет на активности неопходни за остварување на поставените цели: Поттикнување на развој на бизнисот и креирање на нови работни места, Делчево – атрактивна туристичка дестинација, подобрување на руралниот развој, подобрување на постоечката и развој на нова инфраструктура во Општина Делчево, подобрување на квалитетот на образованието и усогласување со потребите на пазарот на труд на Општина Делчево, истакна Соколов.

Тој презентираше дел од проектите кои се предвидени во неговата предизборна програма.

-Изградба на скијалиште на планината Голак, изградба на нова филтер станица за вода за пиење на Брана „Лошана”, основање на нова развојна зона во близина на Милково брдо во Делчево и ТИРЗ-Делчево, изградба на нов современ градски пазар по пат на Јавно приватно партнерство, изградба на прочистителна станица за отпадни води на градот Делчево, изградба на голем број на улици во Делчево и руралните населени места, проширување и реконструкција на водоводна и канализациона мрежа, посочи Соколов.

Тој рече дека како еден од проектите предивдени во програмата е и подобрување и зголемување на услугите во комуналната сфера, преку набавка на нов возен парк и модернизација на јавното комунално претпријатие.

-Изградба на неколку мултинаменски спортски терени со приоритет на руралните средини и населбите каде што такви не се изградени. Обезбедување на локации за градба на индивидуални објекти за домување. Подобрување на капацитетите за туризам. Зголемување на понудата во делот на културни настани и манифестации. Заштита на природата преку заштита на значајни подрачја и објекти на природата во нашата општина, превенција од елементарни непогоди, создавање на обучени тимови за заштита од елементарни непогоди и нивно опремување. Продолжување на проекти поврзани со квалитот на образованието преку создавање на подобри услови за учениците од Делчево и отварање на уште повеќе на можности преку реконструкција на училиштата, набавка на нај современа опрема за училиштата и обезбедување и зголемување на стипендиите, размена на учениици преку образовните програми кои се на располагање од земји во Европа како и продолжување на трендот на наградување на најдобрите во образованието, рече Соколов.

Според него, граѓаните знаат дека ВМРО-ДПМНЕ ќе го реализира ветеното.

-Преку напорна работа, многу труд и посветеност ќе ја претвориме нашата визија и цел за Делчево во реалност. Секогаш работа, Секогаш Делчево. Секогаш Македонија е нашето мото. Работата  е нашата одлика,  работа за доброто на граѓаните. Одиме напред кон нови победи и успеси за напредно и просперитетно Делчево, со повеќе работни места и подобри услови за живот, потенцира Соколов.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Дознај: Еве kои возила во Македонија се ослободени од плаќање на патарина

Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за јавни патишта. Во неколку членови на овој закон опфатен е...

Девојkата сакаше да направи видео за повеќе лајкови и мислиме дека ѝ успеа

Колегите од „Мотика.мк“ успеаа да не насмеат со ова видео. Како што пишуваат тие, Идејата е видеото да ја направи популарна, можеби не како што...

Фатен е жив: Мажот кој дупчи гуми по Водно е сниман на камера

Повеќе сопственици на патнички возила последниве два месеци пријавиле во полициската станица Центар дека кога ќе станат наутро - откриваат дека гумите на нивните...

Го вртеше моторчето, па кравите го нападнаа: Лудa снимка која ќе ве насмее

Во продолжение видеа што ќе ве насмеат На социјалните мрежи постојано можеме да најдеме видеа со забавна и интересна содржина која ќе не насмее. Ние...

Ново Тикток видео: На наплатната рампа Скопје – Гостивар вади легитимација и минува без проблем (Видео)

Објавувањето на Тикток видеа од ваков тип во последно време е актуелно во нашата држава, па оттука се поставува прашањето - што конкретно ќе...
- Advertisement -