fbpx
-4 C
Skopje

Соколов: Господ нека им ги прости гревовите бидејќи овој напатен народ ниту проштева, ниту заборава

АКТУЕЛНО

Екс премиерот Љубчо Георгиевски: Заев радикално влегол во зближување со Бугарија и за тоа треба да се награди македонската влада со почеток на преговорите...

Поранешниот премиер Љубчо Георгиевски за емисијата „Клик плус“ на ТВ 21 изјави дека во Бугарија секој става акцент на нешто повеќе. „Таму има големо негативно...

Љубчо Георгиевски: Бугарите немаат чувство за тоа што се случува кај нас, ветото е одземање на перспективата не само на Македонците

Љубчо Георгиевски вечерва во „Клик Плус“ ја коментираше изјвата на Али Ахмети дека „Албанците треба да застанат рамо до рамо со Македонците“ за спорот...

Јоци: Со доаѓањето на Мухамед Зекири во СДСМ, се испиша нова страница во партијата која претходно трпеше низа порази

Со доаѓањето на Мухамед Зекири во СДСМ, се испиша нова страница во партијата која претходно трпеше низа порази - ,,едно општество за сите". Се...

Првиот човек на МВР потврди: Спасовски вели дека полицискиот час е опција доколку се случи да има прогрес на пандемијата

Досега не е прелдожена мерка што ќе значи толкава рестрикција – полициски час, затоворање на државата. Дали е тоа опција во наредниот период –...

Вчера целата македонска и светска јавност беше сведок на уште едно флагрантно кршење на Уставот на Р Македонија и Деловникот на Собранието на Р.М. со насилничко и сомнително донесување на Законот за употерба на јазиците во Р Македонија, вели за “Поглед“ координаторот за дијаспората и задграничните комитети на ВМРО-ДПМНЕ Иван Соколов.

Оттука неможам ако не споменам дека излезе на виделина целото лицемерие и непријателска дејност и улога на СДС И ДУИ кон Р. МАКЕДОНИЈА. Донесувањето на овој непријатески закон всушност представува и врв на велепредавство за кое сите пратеници од СДС кога тогаш ке одговараат. Несакам да бидам престрог но морам да признам дека денес целата македонска нација е брутално силувана. ВМРО ДПМНЕ и покрај своите обиди да застане на браникот на на македонските национални интереси во овој случај се покажа како не доволно решителна за да го спречи тој велепредавнички чин на СДС и ДУИ. Веројатно останува на целиот македонски народ и секој поединец засебно да си ја земе својата улога во оваа националба борба и на секој од пратениците од велепредавничкиот табор на СДС јавно да му го покаже патот на неповратот … Патот по кој одат велепредавниците со наведната глава.. Господ нека им ги прости гревовите… Но овој напатен народ нит проштева нит заборава, додава тој.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Вакцината против ковид ќе биде задолжителна за сите што сакаат да летаат со авион

Извршниот директор на авиокомпанијата „Квантас“ (Qantas), Алан Џојс, изјавил дека луѓето кои ќе сакаат да летаат со нивната компанија, ќе мора да докажат дека...

Joванka не беше единствената љубов на Тито: Еве во кој бил заљубен маршалот

Во Социјалистичка Федеративна Република Југославија денеска се славело Ден на младоста и роденденот на претседателот Јосип Броз Тито. За политичките потези на поранешниот лидер...

Банките ќе ги исплаќаат пензиите од 26 ноември

На денешната седница Владата ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на пензии за месец ноември 2020 година и го задолжи Фондот на пензиското...

100 илјади долари за еден биткоин? Инвеститорите очекуваат златна треска

Биткоинот да расте пет пати годишно и да достигне 100 000 американски долари? Звучи скоро скандалозно, но ова е реална прогноза на некои големи...

Why is Switzerland the best country in the world?

What makes Switzerland such a good country? They are rich Depending on whose estimates you trust, Switzerland ranks eighth or ninth in the world when...
- Advertisement -