fbpx
10 C
Skopje

Состојбата во Охрид станува критична: Дури 135 лица се хоспитализирани,

АКТУЕЛНО

Во Ковид центарот во Општата болница во Охрид се лекуваат 100 пациенти со Ковид 19. И таму најголемиот дел се на кислородна поддршка и со сериозна клиничка слика.

Во моментов 70 од хоспитализираните пациенти во нашата установа се на кислородна поддршка. Само во изминатото деноноќие потрошени се 143 боци со кислород, – изјави за OhridNews, директорот на Општата болница, Д-р Горан Балевски.

Во Ковид центарот во Кардиолошкиот завод „Св. Стефан“ во Охрид има 35 пациенти, што е максимум oд капацитетите за оваа намена во болницата.

Речиси сите се со тешка форма на Ковид 19 и на кислородна поддршка, информира Д-р Елена Коваческа Башуроска, директорка на болницата.
Извор: ohridnews.com

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -