fbpx
5 C
Skopje

Советник од ВМРО Народна донираше 300 маски за жителите на село Тработивиште во Делчево

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

На иницијатива на советникот на ВМРО Народна партија Николчо Ситновски денес вкупно 300 заштитни маски добија жителите на село Тработивиште. Целта на ваквата иницијатива според Ситновски е заштита на населението од појавата на зараза од коронавирусот.

Како советник чувствувам обврска да им помогнам на жителите на Тработивиште од каде потекнувам, затоа што сметам дека заштитните маски можат да спречат појава на вирусот и во нашиот крај. Се надевам дека ова ќе биде пример за слични вакви акции и од останати хумани граѓани, рече Ситновски во ијзава за Делчево365.

Тој упати благодарност до членовите на Локалниот клуб на СДММ кои ги дистрибуираа маските до домовите на жителите на Тработитивште.

По одлука на делчевскиот Совет, Ситновски заедно со останатите свои колеги се откажа и од паушалот за месеците април и мај, средства кои ќе бидат наменети за борбата против коронавирусот.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Огнен Јанески: Девојчињата и жените нема што неkому да полагаат сметkи за својата приватност

Фејсбук статус на Огнен Јанески Оваа држава отсекогаш функционирала во полза на криминалците, на девијантните, на опасните, наместо да се грижи за жртвите, за повредените...

Владата започна постапка за набавка на дополнителни 200.000 дози вакцина против КОВИД-19

Владата на Република Северна Македонија на вечерашната, 42 редовна седница, ја разгледа и ја усвои Информацијата за набавка на САРС-КоВ-2 инактивирана вакцина против КОВИД-19. Со...

Најнова вест: Британскиот сој на коронавирусот регистриран во Македонија

Од Министерството за здравство информираат дека денес при при анализа на податоци од позитивни ковид пациенти во месец јануари, во приватна лабораторија за генетика...

Раkoт вљубен и посесивен, таjни непријатeли саkaaт да му наштетат на лавот

Ако се занимавате со приватен бизнис, ве очекува успех во областите врзани со хуминитарна или уметнички дела. Бракот е стабилен. Брачниот партнер разбира дека...

Германија воведе нови построги правила за влез

За земјите со особено голем број инфекции, меѓу кои е и нашата, или со опасни мутации – од недела важат построги правила за влез...
- Advertisement -