fbpx
-4 C
Skopje

Спасовски: Амнестијата за 27-април нема да биде добра за Македонија

АКТУЕЛНО

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...

Спасовски се огласи за протестите на ВМРО-ДПМНЕ: Почитувајте ги забраните за јавни собири

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска апелираше до опозицијата која најави протести во повеќе градови да ја почитува забраната за јавни собири, заради...

Заев го победи Црвенковски со 3:0 – ја направи СДСМ победничка партија, ја внесе Македонија во НАТО и е на чекор до ЕУ

Пенал(и) за Зоран Заев - фејсбук статус на Дарко Пешевски од ВМРО НП Го изгледав неколку пати интервјуто на премиерот но и го прочитав неколку...

Николовски: Граѓаните ќе добијат целосно обновена патна мрежа којашто ја поврзува нашата земја со Бугарија и Албанија,

Модернизацијата на паневропскиот Коридор е од исклучително значење за регионалното поврзување и соработка, како и за развој на домашната економија. Патниот правец Крива Паланка...

Министерот за внатрешни Оливер Спасовски вечерва беше гостин на Телевизија Телма каде учествуваше во Топ Тема на Ваша Страна.

Амнестија за 27 април и било кој што направил криминал нема да биде добро за државата. Тоа не значи помилување, бидејќи помирување во општеството без правда нема да донесе ништо добро. Нас ни е потребно национално обединување за најважните стратешки прашања и интереси“, кажа Спасовск и продолжи:

„Превентивно сакаме да ги обезбедиме пратениците кои гласаа за уставните измени како и нивните семејства со цел да го заштитиме нивниот живот и интегритет. За сите сомнежи за закани и притисоци треба да има пријави, а обвинителството да отвори истрага при што ние ќе асистираме. Се зависи од обвинителството ако има докази да поведе постапка и да ги расчистиме сите дилеми, како што беа шпекулациите за поткуп и корупција“.

„Има 12 напади на новинари оваа година, физички и вербални и сите беа расчистени, се знае кој е сторителот, поднесени се соодветни пријави. Има напади од минатото за кои се уште трае истрагата и се бараат докази за понатамошната постапка. Селективноста на полицијата придонесува за недоверба кај граѓаните и тоа се менува“.

„Да ги нормализираме работите во државата, како и во МВР. Десетина години досега не биле набавени нови униформи за припадниците на специјалните единици. Затоа оваа најнова целосна униформа за сите услови на специјалните единици на МВР доби посебна промоција, за што е потребно и самите граѓаните да се запознаат. Инаку во 11 години на ВМРО-ДПМНЕ се потрошија многу пари на несуштински и непотребни работи, јас наследив доспеан долг најголем дел за прислушување кон различни фирми“.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Доктор појаснува: Еве кога и како може да се заразите со Ковид-19 носејќи заштитна маска

„Колку почесто излегувате надвор и повеќе време поминувате во гужва, почесто треба да ја перете вашата заштитна маска или пак едноставно да ја фрлите...

Николов: Предвидуваме изградба на конзоли за пешаци на река Отиња.

За три години, локалната самоуправа предводена од СДСМ реализираше бројни капитални проекти, важни за унапредување на квалитетот на живот на нашите сограѓани.Штип мора да...

Богојески распали по Груевски: Завалијава никаде го нема да гукни за бугарското прашање

Оваа завалијава никаде го нема да гукни за бугарското прашање... за стопирање на македонската интеграција во ЕУ... Но штом го чепнаа кај што го...

Венко Филипче со важна информација: Добивме 13.500 брзи тестови од Норвешка

Денеска добивме донација од 13500 брзи тестови од Норвешка, а 10000 од нив ќе бидат за Министерството за здравство. Оваа помош произлезе од потпишаниот...

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...
- Advertisement -