fbpx
-6 C
Skopje

Спасовски и Лукаревска од Куманово: Правото на одмор, но и правото на глас не смеат да бидат нарушени (ВИДЕО)

АКТУЕЛНО

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Носителите на изборната листа во ИЕ2, Сања Лукаревска и Оливер Спасовски, по состанок со регионалниот изборен штаб во Куманово, дадоа изјави за медиумите во кои уште еднаш ја истаканаа потребата државата да излезе од комплицираната ситуација во која се наоѓа, а решение за тоа се избори по кои инситуциите би се вратиле во целосна функционалност.

По координативниот состанок со регионалниот изборен штаб во Куманово, техничкиот премиер Оливер Спасовски, заедно со ко-носителката на изборната листа во ИЕ2, Сања Лукаревска, дадоа изјава за медиумите.

Најважно за државата и граѓаните е да добијат инситуции со целосна функционалност, рече Спасовски.

Убедени сме дека по завршувањето на изборите нема да ни требаат вонредни состојби, најлошото е зад нас и здравствениот систем има план и е подготвен за сите можни сценарија. Избори треба да се одржат во првиот можен рок.

По сила на закон, изборите се 22 дена по завршувањето на вонредната состојба и не постои никаков друг правен механизам. Според пресметките, во овој случај изборите би биле на 5 јули. Било какво пролонгирање не е можно, додаде Спасовски во изјава за медиумите од Куманово.

Премиерот Спасовски посочи два фактори за порастот на заразени во последните неколку дена. Неодговорното работење и саботажите на техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев се директна причина за зголемениот број инфицирани, а влијание има и непочитувањето на мерките кои беа олабавени со цел животот да продолжи, а економијата да се рестартира, вели Спасовски.

🔴[Во живо од Куманово:] Заедничка изјава за медиуми на носителите во ИЕ2 од СДСМ, Сања Лукаревкса и Оливер Спасовски.

🔴[Во живо од Куманово:] Заедничка изјава за медиуми на носителите во ИЕ2 од СДСМ, Сања Лукаревкса и Оливер Спасовски.

Posted by Oliver Spasovski on Sunday, May 31, 2020

Втората носителка на листата во ИЕ2, Сања Лукаревска, ја нагласи потребата за избори со кои државата побрзо би излегла од комплицираната ситуација во која се наоѓа. Во моментот Домот на граѓаните – Собранието, не е во функција. На нашата економија и демократија, како и за јавното здравје потребно е активно Собрание, истакна Лукаревска.

Согласно законот, на 5 јули ќе се одржат изборите.

Ние немаме право да ги ставиме граѓаните во позиција да бираат дали ќе одат на одмор или ќе одлучуваат на избори, и затоа изборите треба да се случат веднаш, согласно законските рокови, истакна Лукаревска.

Во ниту еден случај не смее да биде нарушено правото на глас на секој граѓанин, но не смее да биде ни повредено правото на одмор. Затоа, избори мора да има на 5 јули. Институциите се целосно подготвени да организираат изборен процес со максимална заштита на сите учесници, вели Лукаревска.

Само по успешни избори зад нас, институциите ќе можат да ја спроведат новата македонска развојна економија. Функционалните институции директно ќе влијаат на зголемено вработување, поголема потрошувачка и заштита и креирање на нови работни места, посебно во секторите кои ќе ја употребат дигитализацијата, истакна носителката на листата во ИЕ2, Сања Лукаревска.

Извор: Фронтлајн

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Северина во чест на новиот претседател на САД: Слиkи кои kренаа голема прашина

Од денес САД имаат нов претседател – Џо Бајден. Последниот ден на Доналд и Меланија Трамп во Белата куќа истече и сега во неа...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Груевски и Боркица со изјава: Бесрамно се насладуваат на лагите пуштени во јавноста

Одгласите по последната аудио снимка од разговор за време на ручек во струмички хотелски ресторан помеѓу Зоран Заев и Александар Верушевски, се уште не...

Овие се најопасните хороскопски знаци: Не ги предизвикувајте

Овие се „најопасните“ хороскопски знаци: Не ги предизвикувајте Секој хороскопски знак си има своја „темна“ страна, сепак, некои знаци од Зодијакот се сметаат за навистина...

Д-Р ЛАЗАРОВ РАСПАЛИ: СЕ ЗАЦРНИЈА ЦЕЛИ СЕМЕЈСТВА ЛУДАЦИ ЕДНИ, ЈЕАЛЕ ВЕ KАФАНИ

Се распадна општеството во скоро секој сегмент, економски колабираме, образованието е суспендирано а медицинарите се фрлени во оган веќе година дена без пауза, лек...
- Advertisement -