5.8 C
Skopje

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

(ФОТО) При бегање во полициски час, автомобил во Кочани се заби во полициски автомобил

Во Кочани за време на полицискиот час откако е воведен во државата, полицијата има многу работа. Речиси и да нема ден кога нема интервенција. Вечерва...

Убави вести од министерот Филипче: Венко кажа кога очекува да се враќа животот во нормала

Според најавите на министерот за здравство, Венко Филипче кон крајот на април животот во Македонија полека треба да се враќа во нормала. „Сакам да упатам...

Синот на градоначалникот од Облешево-Чешиново: Пријатели, сакам да споделам битна информација со вас

Пријатели, сакам да споделам многу битна информација со вас пошто некои работи се излезени од контрола! Јас, мојот брат Андреј и мојата девојка Љупка Додева...

Спасовски: Сите членки на ЕУ едногласно сложни за почеток на преговори со Република Северна Македонија

Денешното признание е резултат на тешките политички одлуки кои ги донесе Владата за решавање на нашите долгогодишни спорови. Без договорот од Преспа и без договорот за добросоедство со Бугарија немаше да биде можен овој успех. Денес може да бидеме горди оти чекањето конечно заврши.

На денешната прес конференција во Владата на Република Северна Македонија, техничкиот премиер Спасовски, со вицепремиерот за евроинтерграции Бујар Османи и министерот за надворешни работи Никола Димитров, ги соопштија на јавноста убавите вести за едногласното добредојде од ЕУ.

Премиерот Спасовски на прес конференцијата истакнаи дека во исклучително тежок момент за сите нас, од Брисел ни пристигана убава и долгоочекувана порака. Тој додаде дека Советот за општи работи на ЕУ се согласи дека нашата држава треба во најбрз рок да ги започне преговорите. Стигна верификацијата на нашите напори, едногласно од државите членки на ЕУ, потенцира Спасовски.

„Денешното признание е резултат на тешките политички одлуки кои ги донесе Владата за решавање на нашите долгогодишни спорови. Без договорот од Преспа и без договорот за добросоедство со Бугарија немаше да биде можен овој успех. Денес може да бидеме горди оти чекањето конечно заврши.

Патот ни е отворен и единствена насока на тој пат е само напред. Нашата перспектива е во ЕУ. Тоа е точка во која враќање назад нема. Му се допаѓало тоа на некој или не тоа е наша победа.

Да се радуваме на овој успех сите граѓани, сите политички партии, сите етнички заедници и сите општествени субјекти.

Да се радуваме и да се вратиме во реалноста, да се вратиме на борбата со денешната битка, борбата со корона вирусот. Да го победиме невидливиот пријател за да се вратиме на нашата политичка битка.“, заврши премиерот Оливер Спасовски.

Latest Posts

(ФОТО) При бегање во полициски час, автомобил во Кочани се заби во полициски автомобил

Во Кочани за време на полицискиот час откако е воведен во државата, полицијата има многу работа. Речиси и да нема ден кога нема интервенција. Вечерва...

Убави вести од министерот Филипче: Венко кажа кога очекува да се враќа животот во нормала

Според најавите на министерот за здравство, Венко Филипче кон крајот на април животот во Македонија полека треба да се враќа во нормала. „Сакам да упатам...

Синот на градоначалникот од Облешево-Чешиново: Пријатели, сакам да споделам битна информација со вас

Пријатели, сакам да споделам многу битна информација со вас пошто некои работи се излезени од контрола! Јас, мојот брат Андреј и мојата девојка Љупка Додева...

АКТУЕЛНО

(ФОТО) При бегање во полициски час, автомобил во Кочани се заби во полициски автомобил

Во Кочани за време на полицискиот час откако е воведен во државата, полицијата има многу работа. Речиси и да нема ден кога нема интервенција. Вечерва...

Убави вести од министерот Филипче: Венко кажа кога очекува да се враќа животот во нормала

Според најавите на министерот за здравство, Венко Филипче кон крајот на април животот во Македонија полека треба да се враќа во нормала. „Сакам да упатам...

Анализа: Ќе ја добие ли ЕУ политичката битка со КОВИД-19?

Вакцината за КОВИД-19 ќе го донесе новиот политички победник во светот. Зошто политички, а не само научен?   Затоа што политиката претставува суштествен поим со...

(ВИДЕО) Прекрасна емоција: Аплауз за Мила во детската клиника

Многу мила, една мала Мила! Денес и на оваа прекраснотија и велиме збогум и се гледаме кога ќе пораснеш голема девојка, кога ќе станеш...

Синот на претседателот позитивен на корона вирус – тој му упати моќна порака

Данило Вучиќ, синот на претседателот на Србија, Александар Вучиќ е примен на Инфективна клиника поради коронавирус. Дека Данило е болен, соопшти лично српскиот претседател преку...

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.