17 C
Skopje

Спасовски тврди дека тој и МВР немаат обврска да знаат каде е Катица Јанева

АКТУЕЛНО

Јанчев со амбиција да го преземе ВМРО-ДПМНЕ- како што вели најмоќната партија во Северна Македонија

Градоначалникот на Кавадарци од редовите на ВМРО- ДПМНЕ и поранешен потпретседател на партијата, Митко Јанчев, во интервју за „Фокус“ ги открива своите идни планови...

139 нови случаи на ковид 19, оздравени се 534 пациенти, починати се 6 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1377 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-36, Куманово-11,...

ОН загрижени поради расизмот и дискриминацијата на Ромите

Специјалниот ополномоштеник на ОН за малцинства предупредува на засилена дискриминација на Ромите во светот во време на корона. Освен тоа, постои и омраза кон...

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски кажа дека полицијата нема обврска да знае каде се граѓаните на државата во кој било момент, освен ако има налог од надлежен обвинител или надлежен суд, одговарајќи на новинарско прашање дали МВР знае каде е специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, пишува СДК.мк

„Ако тргнеме од тој принцип дека МВР треба да знае каде секој се наоѓа во одреден момент, тогаш тоа не е демократска држава. МВР постапува исклучиво според наредби кои ги издаваат надлежниот обвинител или надлежниот суд“, рече Спасовски денеска во Прилеп по конститутивната седница на Советот за превенција.

Прашан за запленетиот глисер на Зоран Милевски – Кичеец, второосомничен во случајот „Рекет“, Спасовски кажа дека во минатото имало многу малку случаи на конфискација на имот и тоа праќало порака до криминалните структури дека и покрај криминалните активности, стекнатиот имот нема да биде конфискуван.

„Сега начинот на работењето концептуално е сменет и кај МВР и кај Јавното обвинителство. Паралелно со сите постапки и истраги, се води и финансиска истрага и врз основа на наредбите кои ги добиваме од Јавниот обвинител, ние постапуваме и не само конкретно за еден настан или случај, туку за сите ќе се постапува така и понатаму и секој нелегално стекнат имот, мора да биде вратен на државата, односно на граѓаните“, изјави Спасовски.

Целата оваа вест може да ја прочитате на СДК.мк

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -