7 C
Skopje

Сподели ако и ти имаше вакво прекрасно детство (Фото)

АКТУЕЛНО

2748 тестови: Регистрирани 934 нови случаи на Ковид 19

Во последните 24 часа се направени 2748 тестирања, а регистрирани се 934 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 420, Куманово 35, Дебар 5, Штип 20,...

Седум општини почнуваат со развој на социјални услуги на локално ниво

Министерството за труд и соцјална политика денеска потпиша грантови за развој на социјални услуги со општините Карпош, Берово, Чаир, Липково, Демир Капија, Ново Село,...

Костадинов: 470 милиони рвра изнесува четвртиот пакет антикризни мерки за граѓаните

Ребалансот на Буџетот за 2020 година обезбедува навремена и ефикасна помош за работниците, ранливите категории граѓани, но и за компаниите погодени од коронакризата, изјави...

Се сеќавате ли кога бевме деца

Од WC викавме “ Мамо , Готов сум ”, Ѕвоневме на вратата на комшијата и бегавме, Гo истуравме цело tic-tac пакетче во уста и од него пиевме вода

Мразевме кога на роденден ќе ни подареа облека наместо играчка, Пиевме сок од јаболка или вишна и се преправавме дека пиеме вино

Гледавме цртани во 7 и 15 а потоа знаевме дека е време за спиење ;

Најстрашниот човек беше “ Старо Купувам ”, Жмуревме кога на ТВ ќе имаше љубовна сцена ;Им се плазевме на луѓето кој возеа позади нашиот автомобил Пушевме грисини Фаќавме снегулки со јазикот ;Гњуревме во када ;

Кога казната беше да одиме на спиење порано ;
Ссе правевме дека сме мртви во креветот кога некој ќе влезеше во собата Правевме шатори од столици и ќебиња,Си игравме купувач и продавач ;

Читавме стрипови и се разменувавме со нив Крадевме цреши, јаболка, круши и цвеќиња, Војувавме со децата од другото маало ;
Пправевме чатали , стрели и пушки на тапи ;

Се радувавме на сите вујковци и чичковци од Америка , Германија, Распустот го поминувавме со баба и дедо ;

Наместо креда кршевме цигли за да цртаме на асвалтот,Крадевме песок и цемент и градевме бункери,Си игравме жмурки , кама ј, џамија , школка , народна ;

– Со брканица се загревавме, Кога трчавме на дождот без никаква цел, Кога раскажувавме филмови на клупа, Кога ги криевме мачињата , поголемите деца да не ги најдат, Цел ден игравме фудбал во прашината и кога ќе се вратевме дома , не не препознаваа, Се пукавме со црвенки, Се враќавме дома само да ни дадат сендвич и пак се враќавме надвор, Кога роднините ќе ни дадеа пари за на флипери ;

Кога сите бевме во банди и имавме тајни !

детството на денешното дете се сведува на ТВ , компјутер , плејстејшн, мобилен или на некоја слична технолошка справа !

Сподели ако имаше вакво прекрасно детство !!!

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

2748 тестови: Регистрирани 934 нови случаи на Ковид 19

Во последните 24 часа се направени 2748 тестирања, а регистрирани се 934 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 420, Куманово 35, Дебар 5, Штип 20,...

Регистирани 33 деца позитивни на коронавирусот: Состојбата во градинките е под контрола

Од отворањето на градинките на 9 септември до денеска регистрирани се вкупно 33 деца позитивни на корона-вирусот и 109 вработени. Во моментов во изолација...

Османи: Се надевам дека следната недела ќе седнеме да разговараме со Захариева

Се надевам дека следната недела ќе се обезбеди формат да седнеме и да разговараме со министерката Екатерина Захариева, бидејќи навистина се ближат деновите кога...

Седум општини почнуваат со развој на социјални услуги на локално ниво

Министерството за труд и соцјална политика денеска потпиша грантови за развој на социјални услуги со општините Карпош, Берово, Чаир, Липково, Демир Капија, Ново Село,...
- Advertisement -