fbpx
3 C
Skopje

„Спортски Центар Давиде Астори“ – Фиорентина со уште еден гест за починатиот Астори!

АКТУЕЛНО

Д-р Сашко Николов: Бесплатни заштитни маски ако победам во Штип

Продоллжуваме со навремена и целосна дезинфекција на сите јавни институции, посебно каде што престојуваат нашите деца. Ќе иницирам да се формира посебен фонд за...

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

Македонскиот народ секогаш бил и ќе биде со поглед напред. Сите премрежја, окупации и блокади беа надминувани и надминати заради желбата за подобро утре...

Јоци до Бранко: Вие сте одамна политички мртви, не ви давам да ја растурите Македонија

Другпат поубаво да ме читате кога ви кажувам предвреме кој е кој и што ќе се случува. Односно, дека ова што го прави ,,БЦ...

Додадете сода бикарбона додека варите јајца – причината ќе ве изненади

За секој проблем постои решение – би рекле многумина, и навистина е така барем кога станува збор за варењето јајца и неговото лупење. Се...

Триесет и едногодишниот Давиде Астори ја потресе фудбалската јавност со ненадејната смрт откако беше пронајден мртов во хотелската соба во Удине.  Целиот свет беше во шок, а кога беше погребот  во Фиренца на овој фудбалер, пред Базиликата „Ди Санта Кроче“,  дојде цела фудбалска Италија да го испрати овој фудбалер на вечното почивалиште.

Претседателот на Фиорентина, Марио Коњини во чест на Астори изјави дека фудбалерот нема никогаш да биде заборавен и поради тоа името на тренинг центарот на Фиорентина ќе биде променето во името на починатиот капитен на Фиорентина.

– Донесовме одлука тренинг центарот да го прекрстиме во името на нашиот прерано починат капитен. Новото име ќе биде  ,,Спортски Центар Давиде Астори”. Ова место беше негов дом,  многу често доаѓаше, а  некој пат знаеше да дојде и со неговото семејсво. Ова е нашата прва реакција и иницијатива за да му се оддолжиме, ама нема да застанеме тука, тој направи многу за нашиот клуб и ќе има уште инциијативи за да остане запаметен во нашата меморија, – изјави Коњини.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Д-р Сашко Николов: Бесплатни заштитни маски ако победам во Штип

Продоллжуваме со навремена и целосна дезинфекција на сите јавни институции, посебно каде што престојуваат нашите деца. Ќе иницирам да се формира посебен фонд за...

Декември ќе биде многу среќен за овие три хороскопски знаци: Розите ќе цветаат во име на љубовта

Среќата ќе ги придружува и во следната година во која тие ќе фантазираат, ќе визуелизираат и ќе размислуваат позитивно, а тоа пак ќе отвори...

Апасиев ја прифати поканата: Генерале, спремај турско кафе, превриено, без шеќер

Професоре Апасиев, благодарам на брзиот одговор. Кафето ќе го спремам лично јас. Турско. Превриено. Без шеќер. На 19 ноември го замолив @shlapatalo (Борче Стаменов, скромен дечко...

Венко ги објави резултатите: 40 % од тестираните се позитивни

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2019 тестирања, а регистрирани се 820 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-279, Куманово-49,...

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

Македонскиот народ секогаш бил и ќе биде со поглед напред. Сите премрежја, окупации и блокади беа надминувани и надминати заради желбата за подобро утре...
- Advertisement -