9 C
Skopje

Спремајте пасошите, следната недела одлука за зелено светло за преку граница

АКТУЕЛНО

Николовски: Инспекторите добиваат нови и поголеми овластувања за постапување со прекршителите на здравствените протоколи

Со измените на Законот за заштита на населението од заразни болести, сите инспекторати сега добиваат нови и поголеми овластувања за постапување со прекршителите на...

Николовски: 2021 ќе биде година во која ќе ги намалуваме и спојуваме институциите

Се работи на сите анализи за спојување и намалување на бројот на институции и 2021 ќе биде година во која ќе ги намалуваме или...

За кого нема да важи задолжителното носење маска на отворено?

Заврши седницата во Собранието каде што беа донесени измените на законот за заштита на населението од заразни болести. Измените на законот беа донесени со 53...

Собранието одлучи: Задолжително е носење на маска на отворено, забрането групирање по 22ч

Со 53 гласови „за“ и 26 воздржани, пратениците вечерва ги изгласаа измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести. Законот,...

Земјите од регионот, следната недела се очекува конечно да одлучат за слободен премин на границата. Иако ставот на здравствените власти беше ист и минатата недела, промената на режимот на слободно движење на граѓаните од регионот ќе има епилог на следната „on-line“ средба меѓу земјите од Западен Балкан, Бугарија и Грција, пренесе Алсат.

Министерот за здравство Венко Филипче рече дека бидејќи епидемиолошката состојба е слична во целиот регион, регионалните власти најавија координативен совет за заедничко дејствување во донесувањето одлуки за борба против пандемијата.

Но, претходно треба да се укине условот за ПЦР-тест за да се премине границата.

Пред една недела, Филипче се сретна со неговиот косовски колега Арменд Земај, кој рече дека за границите ќе се одлучува оваа недела, што не се случи. Тие споменаа дека укинувањето на ПЦР негативниот тест може да се замени со серолошко тестирање, брз 15 – минутен тест на граница или дури и целосно укинување, само со носење маски и средства за дезинфекција. Вчера вицепремиерите на двете земји Тахири и Груби се состанаа во Скопје, но освен декларативни заложби, тие не и соопштија на јавноста за каква било одлука што треба да се донесе за олеснување на слободното движење на граѓаните од двете земји или од регионот, објави Алсат.

Извор: Вечер

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

СДСМ: Мицкоски и протестите за спас на неговата фотелја се опасност по јавното здравје

„Уште еден во низата очајни и лицемерни протести на Христијан Мицкоски кои служат само за спас на неговата фотелја во белиот дворец. Денес за струја...

Над 800 новозаразени во последните 24 часа: Направени се 2699 тестови

Во последните 24 часа се направени 2699 тестирања, а регистрирани се 862 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 390, Куманово 22, Штип 28,...

Николовски: Инспекторите добиваат нови и поголеми овластувања за постапување со прекршителите на здравствените протоколи

Со измените на Законот за заштита на населението од заразни болести, сите инспекторати сега добиваат нови и поголеми овластувања за постапување со прекршителите на...

Штипската болница го адаптира Кожното одделение за прием на пациенти со коронавирус

Кожното одделение во штипската Клиничка болница од понеделник ќе прима пациенти заразени со коронавирус на кои им е потребно болничко лекување. Директорот на Клиничка болница-Штип,...

Никола Димитров се сретна со германскиот министер за Европа Михаел Рот

На панелот за проблемот со иселувањето на младите од регионот зборував со исклучителни млади луѓе, потпретседателката на ЕК за демократија и демографија Дубравка Шуица...
- Advertisement -