fbpx
1 C
Skopje

Србија испадна со план за вакцинацијата: Еве што се предвидува

АКТУЕЛНО

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

Планот за имунизација на населението против ковид 19 предвидува дека до крајот на 2021 година, 20 проценти од населението (околу 1,3 милиони граѓани) ќе ја примат вакцината, низ неколку фази што би вклучиле највисоки приоритетни групи – почнувајќи од здравствени работници и најстари граѓани. тогаш се проширува на лица кои страдаат од хронични болести и вработени во институции важни за функционирањето на општеството, како што се полицијата, судството, дел од образованието.

Ќе бидат потребни околу 2,6 милиони дози вакцини за вакцинирање на овој број граѓани.

Во третата фаза, на која би се пристапило само кога ќе се вакцинираат граѓани од највисоки приоритетни групи, а со што би се опфатиле 50 проценти од населението, вакцината може да сметаат и оние што живеат во колективно сместување, како што се мигранти и затвореници, како и на граѓани кои живеат во екстремни услови. сиромаштија во нехигиенски услови.

Планот предвидува и имунизација на лицата кои престојуваат во институциите за социјална заштита каде што, како што се наведува, е „тешко или невозможно да се спроведат мерки за спречување и сузбивање“ на вирусот

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Д-Р ЛАЗАРОВ РАСПАЛИ: СЕ ЗАЦРНИЈА ЦЕЛИ СЕМЕЈСТВА ЛУДАЦИ ЕДНИ, ЈЕАЛЕ ВЕ KАФАНИ

Се распадна општеството во скоро секој сегмент, економски колабираме, образованието е суспендирано а медицинарите се фрлени во оган веќе година дена без пауза, лек...

Kолку долго се чува свeтата вода: Еве што треба да направите со неа после Водици

Прочитај повеќе во продолжение За време на вчерашниот ден верниците од црква земаат осветена вода, но дали знаете што треба да направите со старата света...

Нов силен земјотрес : Овој пат во Албанија

Земјотрес со јачина од 4,2 степени според Рихтеровата скала утрово ја погоди Албанија. Според веб-страницата на ЕМСЦ, земјотресот бил со јачина од 4,2 степени според...

Јапонски оперски пејач ја пее „Ако уmрам ил загинам“ (ВИДЕО)

Јапонски оперски пејач Казухиро Котецу кој неодамна ја испеа „Македонско девојче“, сега објави видео во кое ја пее „Ако умрам ил загинам“ од легендарниот...

Еве kако Трамп посакал да биде испратен од Белата куќа

Американскиот претседател во заминување Доналд Трамп ќе полета од Вашингтон четири часа пред инаугурацијата на новоизбраниот американски претседател Цо Бајден, соопшти Белата куќа. Трамп и...
- Advertisement -