17 C
Skopje

Србинка од Кина раскажува директно од таму: Го победивме коронавирусот само поради една единствена причина

АКТУЕЛНО

Јанчев со амбиција да го преземе ВМРО-ДПМНЕ- како што вели најмоќната партија во Северна Македонија

Градоначалникот на Кавадарци од редовите на ВМРО- ДПМНЕ и поранешен потпретседател на партијата, Митко Јанчев, во интервју за „Фокус“ ги открива своите идни планови...

139 нови случаи на ковид 19, оздравени се 534 пациенти, починати се 6 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1377 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-36, Куманово-11,...

ОН загрижени поради расизмот и дискриминацијата на Ромите

Специјалниот ополномоштеник на ОН за малцинства предупредува на засилена дискриминација на Ромите во светот во време на корона. Освен тоа, постои и омраза кон...

Ако се случи да бидете заразени во еден комплекс згради, целиот комплекс е ставен под целосна барикада, вратите и прозорците не смеат да се отвораат и луѓето во специјални костуми секојдневно ќе ги примаат вашите нарачки, и ќе заминат пред вратата. Само кога ќе заминат, можете брзо да ја отворите вратата и да го подигнете вашиот пакет. И така 14 дена додека не се открие дека никој друг од тој комплекс не бил заразен.

Ова е само дел од исповед на белграѓанка Ане Исаловиќ, која живее во кинескиот град Венжу речиси пет години, заедно со нејзиниот сопруг и ќерка, која е родена во Кина.

За „Блиц“, таа ексклузивно ги пренесува своите искуства, кои покажуваат како кинеската држава успеа да се справи со сè уште силниот, невидлив непријател, кој од ден на ден ја светнува смртта низ целиот свет.

Ситуацијата во Кина, земја во која започна епидемијата на вирусот корона кон крајот на 2019 година, сега е под контрола, но борбата против Ковид-19 сè уште е во тек. Огромно мнозинство на нови заразени лица се увезени случаи, односно луѓе кои доаѓаат од други делови на светот во Кина, нејзините граѓани и странците. Сите тие се во карантин.

Ригорозната карантин и целокупната состојба во епицентарот на короната во претходните месеци ја помина и Ана Исаиловиќ. Но, да започнеме …

Ана Исаиловиќ дојде во Венжоу, град во кинеската провинција hejеџијанг, во септември 2014 година со сопругот (тогашен дечко). Причина за доаѓање – работа на наставник по англиски јазик во градинка.

Таа вели дека за прв пат слушнала за вирусот во декември 2019 година. Потоа, една од групите на wechat (платформа слична на WhatsApp) спомна дека маж бил заразен со нов вид вирус во градот Вухан.

Во тоа време не обрнав внимание на оваа вест, не ми се чинеше важна. Потоа, на почетокот на јануари, мајка ми ми ја испрати истата wechat врска што се поврзува со вестите дека вирусот се појавил и таа ме праша дали сум слушнал за тоа. И реков дека сум, но никој не го спомна вирусот по таа првична врска, па затоа сепак вестите ги сметав за безначајни затоа што бев убеден дека во меѓувреме ги прочитав информациите дека некој веќе бил излечен.

Сепак, како што одминуваа деновите, бројките во Венжоу почнаа да се зголемуваат и бројот на случаи низ цела Кина се зголеми.

Околу 21 јануари, почнав да гледам повеќе луѓе што носат маски низ целиот град и почнав да ја мерам температурата на влезот на супермаркетите и трговските центри. Не можевме да ги најдеме маските никаде, бидејќи во почетокот немаше никој. 24 јануари беше новогодишната ноќ. Тој последен пат прошетавме за последен пат да гледаме огномет. Еден ден или два дена подоцна, беше воведена карантин. На почетокот не смееше да се влезе нигде без маска, а на секој влез се мереше температура на луѓето.

Кога бројот се искачи на околу 60 случаи, целиот градски сообраќај беше прекинат и само еден член на домаќинството беше во можност да излегува на секои два дена. На секое семејство му е даден картон во кој има пропсуница. Денот кога ќе излезете, е штиклиран и на тој начин тие знаат кога Вие сте надвор и дали го имате искористено своето време кога можете да излезете надвор.

Сепак, како што одминуваа деновите, бројките во Венжоу почнаа да се зголемуваат и бројот на случаи низ цела Кина се зголеми.

Само главниот влез работеше и имаше безбедност. Секоја мала улица беше исполнета со привремени ѕидови и не можете да одите таму каде што посакувавте, туку само по пат назначен од полицијата. На аголот на секоја улица имаше шатори со луѓе што ја мереа температурата на минувачите. Значи, ако сакате да купите, мора да поминете низ 5-6 температурни проверки, дури и да стигнете на пазарот. Сите трговски центри, сите кафулиња, сите ресторани и сите барови беа затворени.

Бројот на пациенти брзо се зголеми и покрај сите преземени мерки. Патем, градот Венжу, каде што живее таа и нејзиното семејство, стана втор по големина појава на вирус по покраината Вухан и Хубеи. Во некои градови, како што е Хангжу (главен град на провинцијата), на луѓето им е наредено да не примаат луѓе кои доаѓаат од Венжоу и да бидат сигурни дека ќе пријават доколку доаѓаат од тој град.

„Се чувствувавме како да сме некои зомби кои одат и каснуваат луѓе“, се шегува сега Ана.

Се разбира, имало прекршувања на правилата, но таа вели дека ова биле мали инциденти. На пример, чувар на безбедноста ќе му дозволи на некое лице да излезе без пропусница, а потоа се случува безбедносна смена и другата смена не дозволува истото лице да влезе во неговиот стан, па настанува кавга.

За време на најстрогата карантина, градските власти воведоа друг вид помош – градот беше патролиран од специјални амбулантни возила. Имале мегафони со кои ги прашувале луѓето да се пријават на тераса доколку им е лошо.

Во средината на февруари почнаа да ги тркаат барикадите, почна да спласнува таа напната атмосфера, улиците се отворија, но сето тоа одеше чекор по чекор.

Прво, петте најважни градски автобуски линии беа ослободени за сообраќај, потоа метро, и конечно трговски центри. Во Кина, сегашната состојба е стабилна, дури имавме ден без нови случаи во Хубеи. Но, она што сега Кина се бори со сега, се таканаречени случаи на увоз, односно Кинези и странци кои доаѓаат од Европа и други континенти назад во Кина кои го имаат вирусот.

Ана Исаиловиќ од Венжу, Кина, град кој беше под строга карантин и полека се опоравува, има порака за сите во Србија, но и за сите надвор од Кина.

Ги повикувам луѓето да бидат прво одговорни и максимално да ги почитуваат правилата и да не ги напуштаат своите домови без итна потреба. Исто така, на сите што се склони кон паника, сакам да го зачуваат нивниот здрав разум и да го најдат нивниот мир, затоа што додадениот стрес само ќе го влоши нивниот имунитет, а силниот имунитет е единственото нешто што може да нè спаси освен ако, не дај Боже, да се заразиме. Грижете се едни за други за да можеме наскоро повторно да се движиме слободно и да поминуваме време едни со други како што порано!

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -