fbpx
2 C
Skopje

Средба на Генералната секретарка на Собранието на РМ, Иванова со Хорст Ризе

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Генералната секретарка на Собранието на Република Македонија, г-ѓа Цветанка Иванова, во рамките на студиската посета на германскиот Бундестаг со група високи службеници од службата на Собранието на Република Македонија, оствари средба со нејзиниот колега, генералниот секретар на германскиот Бундестаг, проф. д-р Хорст Ризе.

Иванова изрази голема благодарност за одржувањето на средбата и покрај интензивниот период на подготовка на конститутивната седница на новиот состав на Бундестагот, оценувајќи го како позитивен сигнал и силна поддршка за Република Македонија и напорите кои ги прави во процесот на нејзина евроатлантска интеграција. Воедно, ја искажа посветеноста на Собранието во спроведувањето на неопходните реформи согласно Планот 3-6-9 и Препораките на групата високи експерти на Европската комисија предводени од Рајнхард Прибе, вклучително и реформите за службата на Собранието на Република Македонија.

Проф. д-р Ризе ја истакна подготвеноста на германскиот Бундестаг и неговите лични заложби за обезбедување искуства и експертиза кои ќе ги побара Собранието на Република Македонија за спроведување на овие реформи, имајќи го предвид фактот дека стабилноста на Република Македонија е од примарна важност за Сојузна Република Германија и во таа насока, германскиот Бундестаг останува отворен поддржувач на сите реформски процеси на патот кон нејзина целосна европска интеграција.

Генералната секретарка Иванова побара поддршка околу зајакнување на уставната позиција на Собранието како законодавен дом, враќање на контролната функција над  извршната власт, унапредување на транспарентноста кон јавноста и поголема вклученост на цивилното општество во разгледувањето на законодавството пред негово усвојување.

На крајот, г-ѓа Иванова се заблагодари за ИПС програмата за стажирање на млади кадри од Република Македонија кај германски пратеник и нивното запознавање одблизу со парламентарниот живот во Германија.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Вучиќ кажа кога ќе го признае Косово (Видео)

Повеќе информации за Балканот шрочитајте ВО ПРОДОЛЖЕНИЕ Денес, претседателот на Србија, Александар Вучиќ ги коментираше критиките упатени кон него од подппретседателката на Народната партија, др....

Костадинов ја запроси девојка си: Нека љубовта трае до последниот атом

Фејсбук статус на Коста Костадинов, Животот ми овозможи да те запознаам, Бога пушти знак да се препознаам себеси и да си го препознаам животот со...

Отидов непоkанета кај мојата ќерка на гости и зажалив неверојатно многу

Ја воспитав Полина сосема сама. Кога Поли беше мала, не можев да му овозможам сè на моето девојче, како што добиваат децата на богатите...

ТикТок тресење: Млади девојки се снимаат како го тресат задниkoт

Веќе подолго време се поставува прашањето - како влијае ТикТок врз однесувањето на младите ширум светот и дали воопшто родителите се свесни за тоа...

И сега шу праиме: Долга е раката на дада Јоци

Фејсбук статус на Јорданка Ивановска Јоци Го нема повеќе лажниот профил со украден мој идентитет на кој се ширеше меѓуетничка омраза, клевети, лаги, албанофобија До моќковците...
- Advertisement -