fbpx
10 C
Skopje

Средба Заев – Коѕијас: Затворање на прашањата низ меѓусебно разбирање за интерсите на двете држави и на народите во нив

АКТУЕЛНО

Спасовски : Тоа што го прави ВМРО ДПМНЕ е чисто лицемерие , страв и бегство од пораз , но тоа е нивен проблем

Ние рековме дека ќе одиме со чесна понуда за сите изборни процеси, Сашко Николов е таа чесна понуда и ние излегуваме пред граѓаните без...

Царовска : Штипјани треба да бидат горди што имаат можност да го изберат Сашко Николов за градоначалник

Штипјани треба да бидат горди што имаат ваков сограѓанин од една страна , но уште поважно што може да го изберат за градоначалник. Тој...

Богоjeски со жестока порака до Милошоски и Апасиев:Македонците и Албанците имаме слична историја и исти маки сме препатиле

Обидот на типчиња како Антоњо и Апашиненко да направат меѓуетнички судири во Македонија со приказната за “шиптарот Османи кој ги продава македонскиот идентитет и...

Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани

ПРВА ЛИНИЈА Home ИЗБОРИ Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани December 1, 2020 13:10 Како иден градоначалник се обврзувам дека ќе продолжам да работам...

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска се сретна со министерот за надворешни работи на Република Грција, Никос Коѕијас.

Во пријателскиот состанок, којшто помина во пријатна и конструктивна атмосфера, премиерот Заев и министерот Коѕијас изразија заедничка определба за продлбочување на довербата помеѓу двете страни, низ принципиелни односи и меѓусебна грижа за интересите на двете држави и на народите во нив.

-Само позитивен пристап во решавањето на отворените прашања меѓу државите, со меѓусебно почитување и разбирање, е иднината на регионот“ рече премиерот Заев.

Претседателот на Владата, Заев потенцираше дека новата Влада е фокусирана на развивање добрососедски односи, на европските вредности што се имплементираат низ отпочнатиот реформски процес, временски дефиниран во Планот 3-6-9, како и на активности важни за членството во НАТО, како што е престојното зголемување на буџетот на Армијата, со цел реализација на стратешките цели на државата, интеграцијата во ЕУ и во НАТО.

-Ако Република Македонија се придвижи напред, тоа ќе биде добро и за целиот регион“, рече премиерот Заев.

На средбата, од двете страни се потенцирани заложби за соодветни решенија за прашањата од заеднички интерес, за евро-атлантските перспективи на целиот регион.

„Ве поддржуваме во евро-атлатските аспирации. Сакаме стабилност во регионот и во вас гледаме добар сосед. Ние припаѓаме на мирољубиви држави. Република Грција нема геополитички и геостратешки интереси кон вашата земја. Отворени сме за ефикасно затворање на проблемите, кои некогаш може да значат и недоразбирања, преку респектирање на интересите на двете држави“, соопшти грчкиот министер за надворешни работи, Коѕијас.

Министерот Коѕијас, како чин на добра волја за продлабочување на соработката меѓу двете земји понуди размена на искуства и експертизи во реформскиот процес во нашата држава, важен за ЕУ и за НАТО.

На средбата се разговараше и за унапредување на економската соработка, како и на соработката на полето на туризмот, енергетиката, образованието, културата, инфраструктурното поврзување.

Договорено е да продолжат посетите на високи политички нивоа во процесот на градење на довербата меѓу државите, што ќе биде дополнително охрабрување за развојот на пријателството меѓу граѓаните и соработката меѓу компаниите, како и работа на заеднички проекти значајни за квалитетот на живот на граѓаните во двете земји.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Спасовски : Тоа што го прави ВМРО ДПМНЕ е чисто лицемерие , страв и бегство од пораз , но тоа е нивен проблем

Ние рековме дека ќе одиме со чесна понуда за сите изборни процеси, Сашко Николов е таа чесна понуда и ние излегуваме пред граѓаните без...

Цеца два пати гостувала во една иста емисија, а ова ниkој не го забележал

Српската мега ѕвезда Цеца два пати гостуваше во една иста емисија именувана како „Хит Твит“. Првиот пат на 10 мај кога и го напушти студиото...

Спасовски на средба со актуелниот градоначалник на Штип: Тема на разговор претстојните избори и соработката на локалната самоуправа со полицијата

Денеска имав средба и со вршителот на должноста градоначалник на Штип каде исто така разговаравме за претстојните избори, но и за соработката на локалната...

Звучи како виц, но не е: Маж испешачил 400 километри за да ја разбистри главата по кавгата со жена му

Мажот бил запрен од полицијата рано во понеделникот во близина на Фано во централна Италија. Тој беше уморен и премрзнат, изјави полицаецот Антонио Скванци. Тој на...

Најново: Кафеаните, кафулињата, трговските центри ќе затвораат во 17 часот – соседна Србија со најнови мерки

Српската Влада денеска треба да усвои нови мерки за спречување на ширењето на Ковид-19, предложени од Кризниот штаб. Една од мерките ќе биде угостителските...
- Advertisement -