33 C
Skopje

Српската опозициска Народна партија ќе ги бојкотира претстојните избори

АКТУЕЛНО

Јанчев со амбиција да го преземе ВМРО-ДПМНЕ- како што вели најмоќната партија во Северна Македонија

Градоначалникот на Кавадарци од редовите на ВМРО- ДПМНЕ и поранешен потпретседател на партијата, Митко Јанчев, во интервју за „Фокус“ ги открива своите идни планови...

139 нови случаи на ковид 19, оздравени се 534 пациенти, починати се 6 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1377 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-36, Куманово-11,...

ОН загрижени поради расизмот и дискриминацијата на Ромите

Специјалниот ополномоштеник на ОН за малцинства предупредува на засилена дискриминација на Ромите во светот во време на корона. Освен тоа, постои и омраза кон...

Српската опозициска Народна партија донесе одлука вечерва да ги бојкотира претстојните парламентарни и локални избори.

Одлуката беше донесена едногласно, а претседателството на партијата, со кое претседава Вук Јеремиќ, ја донесе таа одлука затоа што не веруваат дека владата ќе дозволи фер избори.

Според дел од српските медиуми, се очекува и другите членови на Алијансата за Србија да излезат со истиот став набрзо.

Јавноста во Србија може да има повеќе информации за понатамошните активности на опозицијата на 23 август, кога на состанок е предвидено да присуствуваат сите што потпишаа заеднички документ минатиот декември, јавуваат српски медиуми.

На состанокот треба да присуствуваат претставници на опозициските сојузи, партии и движења што ги потпишаа на 14 декември Заедничките услови за слободни и фер избори. Во тоа време, тие истакнаа дека, и покрај нивните разлики, тие биле обединети во својот став дека обединети и на синхронизирани начин ќе се борат за фер изборни услови.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Заев: Го добив мандатот, се подготвувам да бидам премиер 4 години

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, како одговор на новинарско прашање изјави дека утрово имал средба со лидерот на ДУИ, Али Ахмети Денеска го добивам мандатот...

Поради Ковид-19 вработените на овие компани ќе работат од дома до 2021 година

Додека коронавирусот се шири низ светот, компаниите се помируваат со состојбата и реалноста кога е во прашање работата и многу од нив ги ревидираат...
- Advertisement -