fbpx
10 C
Skopje

Српски медиуми: Два дена пред убиството на Ивановиќ, САД издадоа алармантно предупредување за Косово

АКТУЕЛНО

Спасовски : Тоа што го прави ВМРО ДПМНЕ е чисто лицемерие , страв и бегство од пораз , но тоа е нивен проблем

Ние рековме дека ќе одиме со чесна понуда за сите изборни процеси, Сашко Николов е таа чесна понуда и ние излегуваме пред граѓаните без...

Царовска : Штипјани треба да бидат горди што имаат можност да го изберат Сашко Николов за градоначалник

Штипјани треба да бидат горди што имаат ваков сограѓанин од една страна , но уште поважно што може да го изберат за градоначалник. Тој...

Богоjeски со жестока порака до Милошоски и Апасиев:Македонците и Албанците имаме слична историја и исти маки сме препатиле

Обидот на типчиња како Антоњо и Апашиненко да направат меѓуетнички судири во Македонија со приказната за “шиптарот Османи кој ги продава македонскиот идентитет и...

Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани

ПРВА ЛИНИЈА Home ИЗБОРИ Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани December 1, 2020 13:10 Како иден градоначалник се обврзувам дека ќе продолжам да работам...

Само два дена пред политичарот Оливер Ивановиќ да биде убиен пред канцелариите на неговата партија во Косовска Митровица, американскиот Стејт департмент ги преупреди своите државјани што планираат да патуваат во Косово да бидат дополнително внимателни поради можни терористички акти, инфрмираат српските медиуми.

Оттаму и пренесуваат делови од соопштението на Стејт департментот објавено од американската амбасада во Приштина, во кое се наведува дека терористички групи продолжуваат да планираат можни напади во балканскиот регион вклучувајќи го и Косово.

Како што понатаму пишува во соопштението, терористите може да нападнат без предупредување во туристички локалитети, транспортни центри, пазари, трговски центри, објекти на локалната администрација, хотели, клубови, ресторани, верски објекти, паркови, големи спортски и културни настани, образовни институции, аеродроми и други јавни простори“, пренесуваат српските медиуми.

Во извештајот на Стејт департментот се наведува и дека политички мотивирано насилство е регистрирано во цело Косово.

Покрај тоа, Американците се предупредуваат повторно ја разгледаат својата одлука за евентуално патување кон северно Косово поради граѓански немири.

Стејт департментот и претходно издаваше слични предупредувања за своите граѓани, а последен пат порака за безбедност беше упатена во декември поради можни демонстрации во Приштина за зголемување на цените на електричната енергија, потсетуваат приштинските медиуми.

Лидерот на граѓанската иницијатива „Слобода, демократија, правда“, Оливер Ивановиќ, им подлегна на повредите кога беше застрелан утрово во Косовска Митровица. Ивановиќ имал неколку прострелни рани во горниот дел од телото, а лекарите се обиделе да го реанимираат, но не успеале.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Спасовски : Тоа што го прави ВМРО ДПМНЕ е чисто лицемерие , страв и бегство од пораз , но тоа е нивен проблем

Ние рековме дека ќе одиме со чесна понуда за сите изборни процеси, Сашко Николов е таа чесна понуда и ние излегуваме пред граѓаните без...

Цеца два пати гостувала во една иста емисија, а ова ниkој не го забележал

Српската мега ѕвезда Цеца два пати гостуваше во една иста емисија именувана како „Хит Твит“. Првиот пат на 10 мај кога и го напушти студиото...

Спасовски на средба со актуелниот градоначалник на Штип: Тема на разговор претстојните избори и соработката на локалната самоуправа со полицијата

Денеска имав средба и со вршителот на должноста градоначалник на Штип каде исто така разговаравме за претстојните избори, но и за соработката на локалната...

Звучи како виц, но не е: Маж испешачил 400 километри за да ја разбистри главата по кавгата со жена му

Мажот бил запрен од полицијата рано во понеделникот во близина на Фано во централна Италија. Тој беше уморен и премрзнат, изјави полицаецот Антонио Скванци. Тој на...

Најново: Кафеаните, кафулињата, трговските центри ќе затвораат во 17 часот – соседна Србија со најнови мерки

Српската Влада денеска треба да усвои нови мерки за спречување на ширењето на Ковид-19, предложени од Кризниот штаб. Една од мерките ќе биде угостителските...
- Advertisement -