16 C
Skopje

Срцето е најсилниот мускул – Александар Занарди: Спортска и животна приказна која ќе ве наежи!

АКТУЕЛНО

2748 тестови: Регистрирани 934 нови случаи на Ковид 19

Во последните 24 часа се направени 2748 тестирања, а регистрирани се 934 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 420, Куманово 35, Дебар 5, Штип 20,...

Седум општини почнуваат со развој на социјални услуги на локално ниво

Министерството за труд и соцјална политика денеска потпиша грантови за развој на социјални услуги со општините Карпош, Берово, Чаир, Липково, Демир Капија, Ново Село,...

Костадинов: 470 милиони рвра изнесува четвртиот пакет антикризни мерки за граѓаните

Ребалансот на Буџетот за 2020 година обезбедува навремена и ефикасна помош за работниците, ранливите категории граѓани, но и за компаниите погодени од коронакризата, изјави...

Срцето е најсилниот мускул – Александар Занарди: Спортска и животна приказна која ќе ве наежи!

Неговото име е Алесандро Занарди. Во својата младост го достигнал највисокото ниво што само може да го посака еден професионален возач – настап во Формула 1. И тоа во време за кое многу ќе кажат дека беше најспектакуларно кога на стазите крстосуваа Аиртон Сена, Аалан Прост, Михаел Шумахер и Најџел Мансел. Она што споменатите пилоти го достигнаа во Ф1, освојуваќи титули, Занарди го проживеал во КАРТ Шампионатот каде се закитил со двократна титула.

Септември, 2001 година во Германија е моментот кога тотално се свртел животот на Занарди. На 12 круга пред крајот на трката во момент кога бил лидер доживеал тешка несреќа која и тоа како му го променила животот. Ги губи двете нози и крвари скоро до смрт. Докторите со маратонски неколку дневни операции успеваат да му го спасат живот, но никој не можел да знае каков ќе биде тој живот во иднина.

Не поминале ниту две години, а тој се вратил на местото на несреќата. Во посебно прилагоден болид со рачни контроли ги одвозел последните 12 круга на патеката, симболично со што ја завршил трката. Потоа се заљубува во рачен велосипед со кој го завршува маратонот во Њујорк. Потоа освојува шест параолимписки медали. Четири злата од кои еден на денот на одбележување на 15. Години од несреќата која го не го уништила, туку само променила.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

2748 тестови: Регистрирани 934 нови случаи на Ковид 19

Во последните 24 часа се направени 2748 тестирања, а регистрирани се 934 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 420, Куманово 35, Дебар 5, Штип 20,...

Регистирани 33 деца позитивни на коронавирусот: Состојбата во градинките е под контрола

Од отворањето на градинките на 9 септември до денеска регистрирани се вкупно 33 деца позитивни на корона-вирусот и 109 вработени. Во моментов во изолација...

Османи: Се надевам дека следната недела ќе седнеме да разговараме со Захариева

Се надевам дека следната недела ќе се обезбеди формат да седнеме и да разговараме со министерката Екатерина Захариева, бидејќи навистина се ближат деновите кога...

Седум општини почнуваат со развој на социјални услуги на локално ниво

Министерството за труд и соцјална политика денеска потпиша грантови за развој на социјални услуги со општините Карпош, Берово, Чаир, Липково, Демир Капија, Ново Село,...
- Advertisement -