fbpx
0 C
Skopje

Срцето е најсилниот мускул – Александар Занарди: Спортска и животна приказна која ќе ве наежи!

АКТУЕЛНО

Мицкоски се огласи за тоа дали со сопругата имаат бугарски пасоши

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски И јас, и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош. И ќе продолжам да се борам за македонските национални интереси. Колку повеќе...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...

Захариева доби прашање дали е можно под притисок да го тргнат ветото: Еве што одговори

Министерката за надворешни работи на Бугарија Захариева во утринско интервју на БТВ, на новинарското прашање може ли под притисок од Европската Унија Софија да...

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Срцето е најсилниот мускул – Александар Занарди: Спортска и животна приказна која ќе ве наежи!

Неговото име е Алесандро Занарди. Во својата младост го достигнал највисокото ниво што само може да го посака еден професионален возач – настап во Формула 1. И тоа во време за кое многу ќе кажат дека беше најспектакуларно кога на стазите крстосуваа Аиртон Сена, Аалан Прост, Михаел Шумахер и Најџел Мансел. Она што споменатите пилоти го достигнаа во Ф1, освојуваќи титули, Занарди го проживеал во КАРТ Шампионатот каде се закитил со двократна титула.

Септември, 2001 година во Германија е моментот кога тотално се свртел животот на Занарди. На 12 круга пред крајот на трката во момент кога бил лидер доживеал тешка несреќа која и тоа како му го променила животот. Ги губи двете нози и крвари скоро до смрт. Докторите со маратонски неколку дневни операции успеваат да му го спасат живот, но никој не можел да знае каков ќе биде тој живот во иднина.

Не поминале ниту две години, а тој се вратил на местото на несреќата. Во посебно прилагоден болид со рачни контроли ги одвозел последните 12 круга на патеката, симболично со што ја завршил трката. Потоа се заљубува во рачен велосипед со кој го завршува маратонот во Њујорк. Потоа освојува шест параолимписки медали. Четири злата од кои еден на денот на одбележување на 15. Години од несреќата која го не го уништила, туку само променила.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Убави цифри: Koлky можете да заработите во Чвајцарија како фризер, столар, возач

Убави цифри: Колку можете да заработите во Швајцарија како фризер, столар, возач… Кантонот на Цирих неодамна објави водич за плата од кој може да се...

Мицкоски се огласи за тоа дали со сопругата имаат бугарски пасоши

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски И јас, и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош. И ќе продолжам да се борам за македонските национални интереси. Колку повеќе...

Поучна приказна за Човекот, Бог и празниот куфер која ќе ви го смени животот

Си поминал некој човек. Во еден момент забележал како му се приближува Бог, кој со себе носел куфер. И Бог рекол: „Сине, време е...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...

Сабриоски до Маричиќ: Плачевте, кукавте, навидум се боревте за нели функционалност на државата се додека не стигнавте на кожната столица

Господине Бојан Маричиќ, министер за правда, не е мое да судам, ниту тоа ќе го направам - ќе ви пресуди перцепцијата на граѓаните за...
- Advertisement -