fbpx
-2 C
Skopje

СРУШЕНИ ЦРНИ РЕКОРДИ: Нови 5.067 лица се новозаразени, 38 пациенти почиnaa, се поголем број пациенти на респиратори во Србија (Фото)

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Во последните 24 часа во соседна Србија се тестирани над 15.000 граѓани од кои дури 5.067 лица се позитивни на Ковид-19. Нажалост почиnале дури 38 луѓе.

На респиратор во болниците во Србија има 216 пациенти.

Заразени по градови: Во Белград има 1.498 лица, Нови САД 426 лица, Крагујевац 259 лица, Ниш 189 лица, Панчево 126, Ваљево 127, Пожаревац 84.

Инаку, денес се одржа состанокот на белградскиот кризен штаб со цел да се усогласат мерките во главниот град со новите антиепидемиски мерки на државно ниво. Градскиот сообраќај нема да биде во прекин, а се продолжува и времето на таканаречениот шпиц, кога ќе се зголеми бројот на возила, одлучи денеска белградскиот кризен штаб. Актуелниот врв, кој траеше од 15 до 17 часот и за време на кој беше вклучен максималниот број возила, ќе се продолжи во иднина и ќе трае од 15 до 20 часот.

Според одлуката на градскиот кризен штаб, во тој период ќе бидат вклучени 236 возила повеќе од вообичаено. Ова практично значи дека на улиците ќе има 1.641 возило со јавен превоз во периодот од 15 до 20 часот.

Исто така, директорот на канцеларијата на СЗО во Србија, Маријан Ивануша, го повтори ставот на СЗО дека училиштата треба да останат отворени што е можно подолго, бидејќи, како што рече, „училиштата не се извор на инфекција“.

Со Ковид-19 заразен епископот Давид кој ја водеше литургијата на погребот на Иринеј

Српскиот епископ Давид е заразен со коронавирус и е хоспитализиран, објави РТС. Тој вчера го служеше погребното опело и литургијата на погребот на патријархот Иринеј.

Како што потврди РТС, епископот Давид бил тестиран по погребот на патријархот и наодот бил позитивен.Тој нема пневмонија, но поради симптоми на кашлица бил сместен во болница.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Ново видео на „Тик-Ток“ во кое возач лудува по македонските улици и вози со 255 км/ч (ВИДЕО)

По вчерашното видео на „Тик-Ток“ каде граѓани користат полициски значки и палки за да поминат патарини денес е објавено ново видео каде возач управува...

Утре е Водопост, на овој ден мајките никако не смеат да заборават да го направат ова

Празникот Водици го менува денот, но датумот не. Се празнува на 19 јануари. Меѓутоа обичаите сврзани со празнувањето на овој Свет ден се врзани...

Бил Гејтс и Рокфелер веќе ги прават новите ковид пасоши: Како ќе функционираат?

Американските технолошки и здравствени гиганти, вклучувајќи ги Мајкрософт, Клиниката Мејо и Оракл, се здружија за да создадат нови ковид пасоши за вакцинација. Благодарение на новите...

Скијање и прошетка без почитување на мерките: Каде е сега ЕБР?

Центарот „Нижеполе“ преполн на почетокот од скијачката сезона. Посетителите го користат викендот за скијање и прошетка, по најавата дека стазата е отворена, но и дека...

Убаво: Владата ќе дели помош за купување на сончеви колектори, пвц прозори, печки на пелети

Најновите вести од Македонија и светот На предлог на Министерството за економија, беше разгледана и усвоена Програмата за промоција на обновливите извори на енергија и...
- Advertisement -