fbpx
5 C
Skopje

Станува интересно: Заев денес се појавува во суд – има две причини

АКТУЕЛНО

Сведочењето на Заев следува откако пред две недели заврши со исказ поранешниот разузнавач и негов советник, Зоран Верушевски.

Како сведок на Јавното обвинителство на рочиштето за случајот „Таргет и Тврдина“, денеска во Кривичен ќе сведочи шефот на македонската Влада, кој ќе ги изнесе своите сознанија за нелегалното прислушување од УБК.

Сведочењето на Заев следува откако пред две недели заврши со исказ поранешниот разузнавач и негов советник, Зоран Верушевски. Досега во овој случај сведочеа и двајцата свиракачи од УБК, Ѓорѓи Лазаревски и Ѕвонко Костовски.

Никола Груевски треба да биде првообвинет во случајот за нелегалното прислушување. Тој заедно со другите двајца бегалци во Грција, Горан Грујевски и Никола Бошкоски се фокусот на креацијата на документацијата, рече Верушевски во неговото сведочење во Основниот кривичен суд во Скопје за случајот Таргет-Тврдина.

Целиот текст на Слободен Печат.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -