fbpx
4 C
Skopje

Стартуваше пролетниот дел од ПМФЛ, претендентите за титула со победи

АКТУЕЛНО

Васко Ефтов вели дека огромен дел од ВМРО ќе сакаат Влада со СДСМ, но без Мицкоски: Јас за разлика од вас не ги продавам...

После бегството на Сашо Мијалков, на Заев му е јасно дека тој работи за пад на Владата на Зоран Заев. Кога е легнат на...

Филипче пресече: Полицискиот час би важел две недели

Му посакуваме на Мицкоски побрзо да оздрави и да закрепне, и здрав и прав да дојде на конгресот и да даде отчет пред делегатите...

Љубчо Георгиевски: Се чувствувам како македонец и како ништо друго

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски кој деновиве излезе со предлог план за решавање на спорот со Бугарија, којшто власта не го прифати, вели...

Вучиќ до криминалците: Готови сте, еден нема да толерирам, сите ќе ве уапсиме

По завршувањето на седницата на Советот за национална безбедност, беа прикажани фотографии со вознемирувачkaa содржинa каде се прикажуваат тешки докази. Клучните докази против криминалните групи...

Денеска со одигрување на натпреварите од Првата македонска фудбалска лига стартуваше пролетниот дел од сезоната.

Главните претенденти за титулата Вардар и Шкендија старуваа со победи. Актуелниот шампион славеше над Шкупи со 3-0. Првиот гол беше автогол на Кривањева, се играше 15 минута кога Фелипе постигна евро гол и зголеми на 2-0, а конечните 3-0 ги постави Дејан Блажевски.

Шкендија пак на домашен тере славеше против Силекс со 2-0 со головите на Ферхан Хасани и новото засилување Дино Медјиновиќ.

Работнички ја оправда улогата на фаворит во дуелот со Македонија ГП и ја совлада со 3-0 со двата гола од пенал на Филип Ивановски и Суад Сахити.

Во Штип битката за опстанок на Брегалница стартуваше неуспешно откако забележа пораз од Ренова, стрелец на единстевниот погодок за „гипсарите“ беше Усеини.

Пелагониското дерби помеѓу Победа и Пелистер кое се одигра во Струмица заврши нерешено 2-2. По еден прекин Раденко Бојовиќ донесе водство за Пелистер но во 22-та минута Благоја Гешоски од пенал донесе изедначување. Во вториот дел новото засилување за пелистерци Баже Илијоски од пенал донесе ново водство, но само две минути подоцна Крстески ги постави конечните 2-2.

На табелата нема некој поголеми промени Вардар останува на првата позиција четири бода предност пред Шкендија, додека пак на дното на табелата Брегалница е закована на последното место и заостанува четири бода зад Македонија ГП.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Ефтов: Заев и Мијалков играа нечесено еден спрема друг, едниот сакал да го апси, а другиот не сакал реално да се смени Мицкоски

Според Васко Ефтов, Мијалков глумел дека сака да го смени Христијан Мицкоски. Тој во својата најнова емисија прави своја анализа на најновите случувања во...

Васко Ефтов вели дека огромен дел од ВМРО ќе сакаат Влада со СДСМ, но без Мицкоски: Јас за разлика од вас не ги продавам...

После бегството на Сашо Мијалков, на Заев му е јасно дека тој работи за пад на Владата на Зоран Заев. Кога е легнат на...

Раздорот во ДУИ почна да го зема својот данок: Падна првата оставка

Во писмото, ексградоначалникот на Чаир вели: „Со намера да не создадам забуна кај ниту еден мој колега во Собранието, а воедно и да дадам...

Голема тага во домот на балканската дива Карлеуша

Денеска се навршуваат две години од смртта на некогашната радио водителка Дивна Карлеуша. Нејзината ќерка, пејачката Јелена Карлеуша на својот Инстаграм порфил ја објави мајчината...

Љубчо Георгиевски кажува на кој јазик пишувал Гоце Делчев

„Гоце Делчев, Даме Груев, Пере Тошев, Ѓорче, Никола Карев биле учители на бугарската егзархија. Факт е дека ние тоа го криеме во македонската историја....
- Advertisement -