fbpx
-6 C
Skopje

Статистика за кладење, и начини на кои може да се употреби

АКТУЕЛНО

Екс премиерот Љубчо Георгиевски: Заев радикално влегол во зближување со Бугарија и за тоа треба да се награди македонската влада со почеток на преговорите...

Поранешниот премиер Љубчо Георгиевски за емисијата „Клик плус“ на ТВ 21 изјави дека во Бугарија секој става акцент на нешто повеќе. „Таму има големо негативно...

Љубчо Георгиевски: Бугарите немаат чувство за тоа што се случува кај нас, ветото е одземање на перспективата не само на Македонците

Љубчо Георгиевски вечерва во „Клик Плус“ ја коментираше изјвата на Али Ахмети дека „Албанците треба да застанат рамо до рамо со Македонците“ за спорот...

Јоци: Со доаѓањето на Мухамед Зекири во СДСМ, се испиша нова страница во партијата која претходно трпеше низа порази

Со доаѓањето на Мухамед Зекири во СДСМ, се испиша нова страница во партијата која претходно трпеше низа порази - ,,едно општество за сите". Се...

Првиот човек на МВР потврди: Спасовски вели дека полицискиот час е опција доколку се случи да има прогрес на пандемијата

Досега не е прелдожена мерка што ќе значи толкава рестрикција – полициски час, затоворање на државата. Дали е тоа опција во наредниот период –...

Kако лоша навика на сите што се кладат е тоа што се кладат според неделната статистика. Може и на таков начин може да се оствари добивка, но во најголем случај тука се прават грешки. Статистика за кладење може да се употреби само доколку тоа се направи на правилен начин. Таа треба да биде темелна и реална.

Статистика за кладење и број на повторувања

Фудбалските натпревари се играат ретко. „Формата“ може да се биде променлива, и е различно од НБА кошарката, која се игра секој ден. Во тој спорт статистиката значи повеќе за разлика од фудбалот. За рагби на пример, во кој секој тим игра само 16 утакмици во регуларна сезона статистиката е премногу детална, се води статистика дури и за неважни работи. Значи не може да и се верува на статистиката и секогаш е чекор поназад од вистинското познавање на спортот. Ако не може да се верува за спорт со 82 утакмици во 5 месеци, тогаш не може ни во спорт со 30-40 утакмици во дупло подолга сезона. Затоа познавањето на лигите посебно е многу важно, во споредба од тоа само да се следат статистики.

Статистика за кладење

Тренирањето на играчите е многу важен дел

Во фудбал еден играч повеѓу две утакмици одработува околу 12 тренинзи. Тоа значи дека на следната утакмица повеќе влијание ќе имаат тренинзите отколку неговиот последно изигран натпревар. Многу работи може да се случат во текот на една недела, самиот чин на играње на натпреварот не е ништо повеќе од кулминација на случувањата од таа недела. Нема многу врска со натпреварот од претходната недела кој играчите и онака го имаат во голема мера заборавено.

На играчите на теренот навистина не им е важно да ја продолжат низата на победи со хендикеп или да дадат гол во прво полувреме. Нив им е важна само победата. И до незе нема да може да дојдат со лист хартија со статистика, и да му кажат на противничкиот тим дека мора да победат до 2:0, туку мора да се борат за победа.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Вакцината против ковид ќе биде задолжителна за сите што сакаат да летаат со авион

Извршниот директор на авиокомпанијата „Квантас“ (Qantas), Алан Џојс, изјавил дека луѓето кои ќе сакаат да летаат со нивната компанија, ќе мора да докажат дека...

Joванka не беше единствената љубов на Тито: Еве во кој бил заљубен маршалот

Во Социјалистичка Федеративна Република Југославија денеска се славело Ден на младоста и роденденот на претседателот Јосип Броз Тито. За политичките потези на поранешниот лидер...

Банките ќе ги исплаќаат пензиите од 26 ноември

На денешната седница Владата ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на пензии за месец ноември 2020 година и го задолжи Фондот на пензиското...

100 илјади долари за еден биткоин? Инвеститорите очекуваат златна треска

Биткоинот да расте пет пати годишно и да достигне 100 000 американски долари? Звучи скоро скандалозно, но ова е реална прогноза на некои големи...

Why is Switzerland the best country in the world?

What makes Switzerland such a good country? They are rich Depending on whose estimates you trust, Switzerland ranks eighth or ninth in the world when...
- Advertisement -