10 C
Skopje

Стефан Богоев со емотивен статус за својот брат, колега и доктор Трајче Нешковски

АКТУЕЛНО

Николовски: Инспекторите добиваат нови и поголеми овластувања за постапување со прекршителите на здравствените протоколи

Со измените на Законот за заштита на населението од заразни болести, сите инспекторати сега добиваат нови и поголеми овластувања за постапување со прекршителите на...

Николовски: 2021 ќе биде година во која ќе ги намалуваме и спојуваме институциите

Се работи на сите анализи за спојување и намалување на бројот на институции и 2021 ќе биде година во која ќе ги намалуваме или...

За кого нема да важи задолжителното носење маска на отворено?

Заврши седницата во Собранието каде што беа донесени измените на законот за заштита на населението од заразни болести. Измените на законот беа донесени со 53...

Собранието одлучи: Задолжително е носење на маска на отворено, забрането групирање по 22ч

Со 53 гласови „за“ и 26 воздржани, пратениците вечерва ги изгласаа измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести. Законот,...

Собрав сили некако…За Трајко…
“U nama je sudbina budućih dana
I neki se možda i plaše za nju
Kroz vene nam protiče krv partizana
I znamo zašto smo tu
Računajte na nas…”

Зборови со мака вадам, а толку имам да кажам. Толку имам да кажам, а што и да кажам не е доволно да се опише што си ти, што си ми на мене и што сме поминале јас и ти!

Трајко не е само човечиште! Трајко е начин и концепт на живот. Живот, исполнет со љубов, чесност, искреност, другарство, хуманост, лојалност и несебичност. Бесконечна несебичност!
Човек, кој кога е во мака те прашува како е со твоите проблеми. Доктор, кој кога кашла те прашува како е твојата кашлица. Другар, кој да може ќе полета на месечината за да ти помогне.
Брат, кој ти станува повеќе од семејство и ти е лојален со цело срце и душа.

Грижлив и несебичен бескрајно. До степен, да оставиш аманет на друг доктор колега со зборовите “Кога мене ќе ме нема, ти да му помагаш на брат ми Богац како доктор”. И кога помислувал на најлошото, аманетот му бил пак за помош на другиот, на блискиот!

Ваков човек втор на светот нема!!!

Малкумина знаат, но Трајко е “крив” за тоа што сум јас денес како човек и политичар.
Ме научи да помагам, ме научи да се борам!
Секогаш да се борам! Кога ќе наидевме на проблем и ќе го прашам што да правиме ќе каже: “Во Вардар и контра ако треба ќе пливаме”.
Трајко е првиот човек кој веруваше во мене и ми помогна да станам претседател на СДММ.
И така почна мојата кариера.
Ми стана секретар! Не, стана секретариште! Какво што СДММ никогаш немало и нема да има.
Сите активности, сите дружби, сета хемија во СДММ е твоја и само твоја “вина”. Тоа сите го знаеме, сите го чувствуваме и сите ќе го паметиме. Ти беше и ќе останеш еден и единствен.
Често на шега ќе кажевме, “Еден ден, Младинскиот летен камп на СДММ ќе треба да се вика “Трајче Нешковски”. За жал и тоа дојде…

Извозевме стотици илјади километри, марширавме илјадници, безброј забави и дружби. Сите станавме семејство поради тебе. Ти беше и секогаш ќе бидеш хемијата која не сплотуваше. Дрим тимот! Тимот и ударната каписла која секогаш велевме дека ќе го смени светот. И во еден мал сегмент успеавме, го сменивме! Историја испишавме!

Трајко ми е семејство. И неговото семејство е мое семејство. И јас со тебе никогаш нема да се простам. Ти секогаш ќе бидеш во мене, зошто јас сум јас поради тебе!

Брату мој, со “Bella ciao” и “Рачунајте на нас”, во себе ќе те носам засекогаш јас! “Со твоите солзи, покриј ме мене, за убав цвет да изникне…”

Те сака засекогаш, твојот Кабра!

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Над 800 новозаразени во последните 24 часа: Направени се 2699 тестови

Во последните 24 часа се направени 2699 тестирања, а регистрирани се 862 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 390, Куманово 22, Штип 28,...

Николовски: Инспекторите добиваат нови и поголеми овластувања за постапување со прекршителите на здравствените протоколи

Со измените на Законот за заштита на населението од заразни болести, сите инспекторати сега добиваат нови и поголеми овластувања за постапување со прекршителите на...

Штипската болница го адаптира Кожното одделение за прием на пациенти со коронавирус

Кожното одделение во штипската Клиничка болница од понеделник ќе прима пациенти заразени со коронавирус на кои им е потребно болничко лекување. Директорот на Клиничка болница-Штип,...

Никола Димитров се сретна со германскиот министер за Европа Михаел Рот

На панелот за проблемот со иселувањето на младите од регионот зборував со исклучителни млади луѓе, потпретседателката на ЕК за демократија и демографија Дубравка Шуица...

Бесими: Стотици илјади граѓани и илјадници фирми го очекуваат ребалансот на буџетот и четвртиот пакет на мерки

Финансиска поддршка за децата без родители, мапирање стратешки индустриски сектори во регионот на Охрид, изградба на дел од третиот крак за водснабдителен систем во...
- Advertisement -