fbpx
6 C
Skopje

Стефан претепан на Сутоморе – лекарите се борат за неговиот живот

АКТУЕЛНО

4 пати помалку заболeни денес, но и драстичен пад на бројот на тестови

Во последните 24 часа се направени 680 тестирања, а регистрирани се 80 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 54 -Куманово 1 -Тетово 3 -Велес...

Починa “ШЕРИФ” Тоти – ТРАГЕДИЈА ВО РИМ

Енцо Тоти, татко на Франческо Тоти, почина на 76-годишна возраст. Тој беше пациент со срце, а кoроната го чинеше живот. Енцо го доби прекарот „Шериф“. Од...

Лидијa Димовa најави прес-конференција

Директорката на Националната агенција за европски образовни програми и мобилност, Лидија Димова, најави конференција за печат. -Во врска со написите, кои деновиве беа пласирани на...

Филипче денес порано ги објави резултатите: Еве ги бројките по градови

Во последните 24 часа се направени 778 тестирања, а регистрирани се 177 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 96,Куманово 5, Штип 7, Прилеп 1,...

Деветнаесетгодишниот Стефан Новоселац од Рума е во критична состојбапосле нападот кој се случил на шеталиште во Сутоморе.

Стефан заедно со својот другар во среда вечерта бил нападнат од две непознати лица на шеталиштето. Еден со бокс прво го удрил Стефан, а потоа и нигевиот другар. Од силниот удар Стефан паднал на под и удрил во плочникот. Меѓутоа и покрај болката која ја чувствувал отишол до апартманот и легнал да спие, а на патот до собата повратил неколку пати.

Во четвртокот утрината неговиот другар се обидувал да го разбуди, а кога не успеал, повикал Итна помош и Стефан веднаш бил транспортиран во болница во Бар.

Префрлен е на интензивна нега во Клиничкиот центар во Подгорица каде се наоѓа во критична состојба. Неговиот другар се здобил со тешки повреди на вилицата и сместен е во болница во Бар.

Од Клиничкиот центар во Подгорица за српските медиуми известуваат дека Новоселац и понатаму е во лоша и неизвесна состојба.

-Семејството на Стефан дојде во болница и упатени се за неговата состојба. Што се однесува до неговата состојбба, момчето е многу лошо. Пациентот е во кома, без никакви промени, од моментот на примање на одделечнието ништо значително не е променето. За жал и понатаму е во тешка состојба – велат од Клиничкиот центар.

Во меѓувреме, полицијата во Бар го уапси 19-годишниот П.В. поради сомнение дека нанел тешка телесна повреда на двете момчиња.

Стефан во своето родно место го опишуваат како мирно, културно и пристојно момче, кое никогаш не правело проблеми и не учествувало во инциденти и тепачки.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

42 активни случаи на ковид кај учениците и 65 кај наставници

Министерството за образование и наука информира дека заклучно со 12 часот денеска, вкупно има 42 активни случаи на КОВИД-19 кај учениците и 65 кај...

4 пати помалку заболeни денес, но и драстичен пад на бројот на тестови

Во последните 24 часа се направени 680 тестирања, а регистрирани се 80 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 54 -Куманово 1 -Тетово 3 -Велес...

Скопјанка за битката со коронавирусот: Ова искушение ме научи дека љубовта кон семејството е највредното нешто

Скопјанката Билјана Тасева е училителка во основното училиште „Љубен Лапе“ во Скопје и таа е еден од пациентите кој ја добил „битката“ со коронавирусот....

Д-р Даниловски: Во јавниот превоз гледаме луѓе натискани како сардини

Ако споредиме колку млади се дружат навечер, се спроведува без мерки на заштита и ако споредиме колку луѓе одат на работа со јавен превоз,...

Границите со Грција остануваат затворени за нас – новата забрана трае до 25 октомври

Границите со Грција остануваат затворени до 25 октомври, откако двете министерски одлуки што се однесуваат на привремено ограничување на копнените, морските и авионските поврзувања...
- Advertisement -