fbpx
23.8 C
Skopje

Стојанче Ангелов: Гоце Делчев бил бугарин онолку колку што се Бугари Македонците со бугарски пасош

АКТУЕЛНО

Генералот Стојанче Ангелов од партијата „Достоинство“ со фејсбук статус на социјалните мрежи за Гоце Делчев.

Гоце Делчев бил Бугарин онолку колку што се Бугари Македонците со бугарски пасош. Вечна ти слава Војводо, напиша Ангелов.

Овој став Ангелов го кажа и на годишната конвенција на неговата партија во хотелот Александар Палас. Тој тогаш во својот говор посвети внимание на револуционерот Гоце Делчев за кого расправа македонско-бугарската комисија од историчари.

-Гоце Делчев бил Бугарин исто толку колку што се Бугари Македонците со бугарски пасоши, рече Ангелов во тогашното обраќање.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -