9 C
Skopje

Столтенберг: Моите пораки до Иванов и Мицкоски беа дека е добро да го прифатат договорот за името

АКТУЕЛНО

И Груевски се прости од Амди Бајрам: Јас сум сведок дека тој беше човек кој помагаше на многу луѓе во тешки времиња

In memoriam Замина Амди Бајрам. Добар човек, снаодлив и многу емотивен, секогаш подготвен за добра шега. Незаборавен лик во македонската политика со кого имавме одлична...

ВМРО-НП: Георгиевски оствари средба со бугарскиот државен врв

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски при својата посета во соседна Бугарија оствари средби со министерката за надворешни работи, Екатерина Захариева, со потпретседателот на...

Се надевам дека договорот за името ќе биде прифатен од народот бидејќи тоа е единствениот пат до полноправно членство во ЕУ и НАТО.

Ако референдумот не успее тогаш ќе останете без членство. Единствениот начин да дојдете до членство е ако го имплементирате договорот за името.

Ова е пакет. Разбирам дека на некои луѓе не им се допаѓа договорот, но тоа не е проблем. Проблемот е да се прифати договорот за членство. За ова не постои алтернатива, нема друг начин да влезете во НАТО. Ако кажете “ДА“, ќе можете да учествувате на НАТО состаноците веќе од следната година.

Моите пораки до Иванов и Мицкоски беа дека е добро што тие се за членство во НАТО и ЕУ но им порачав дека ако го сакаат тоа ќе мора да го прифатат договорот за името. Слушнав дека го критикуваат договорот, но во исто време сакаат Македонија да се зачлени во ЕУ и НАТО.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Строги мерки: Се воведува полициски час во одредени градови кои претставуваат корона-жариште во соседна Грција

Заради зголеменото ширењето на коpoнa Грција воведе дополнителни мерки, вклучително и полициски час во Атина и Солун. Мерките стапуваат на сила во 6:00 часот денес...

И Груевски се прости од Амди Бајрам: Јас сум сведок дека тој беше човек кој помагаше на многу луѓе во тешки времиња

In memoriam Замина Амди Бајрам. Добар човек, снаодлив и многу емотивен, секогаш подготвен за добра шега. Незаборавен лик во македонската политика со кого имавме одлична...

И Сашо Мијалков се прости од Амди: Беше легенда 102, 3 %, ќе бидеш долго запаметен на јавната сцена

Драг пријателе, Беше легенда 102,3%, вели Сашо Мијалков по повод смртта на Амбди Бајрам. – Со својата појава и уникатно однесување ке останеш долго запаметен...
- Advertisement -