fbpx
2 C
Skopje

„Стоп Операција Сорос“: Фондацијата на Сорос нема врска со граѓански сектор

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Новоформираното граѓанско движење „Стоп Операција Сорос“ вели дека Фондацијата на Џорџ Сорос во Република Македонија не е граѓанска организација.

Движењето „Стоп Операција Сорос“ бара од Фондацијата Институт отворено општество Македонија да им објасни на граѓаните што точно подразбира нивната идеја за отворено општество и кои се промените што сакаат да ги реализираат во Македонија.

Цветин Чилиманов, еден од основачите на движењето напомена дека Џорџ Сорос неодамна најави оти ќе издвои 500 милиони долари од неговото богатство за да промовира отворање на границите што, како што рече Чилиманов, ќе има директни последици по Република Македонија.

„Јавноста има право да знае дека од овие милиони кои што се издвојуваат за Р. Македонија се делат некои од највисоките плати. Меѓу нив е директорката на фондацијата Сорос во Македонија Фани Каранфиловска- Пановска која зема месечна плата од 3400 евра , односно 40.000 евра годишно што е 10 пати повеќе од просечната плата во Р. Македонија . Директорката на фондацијата Сорос која што во Македонија помагаше и финансираше насилни протести за уривање на уставниот поредок и дестабилизација на државата има двојно поголема плата од претседателот и премиерот на државата“, рече Цветин Чилиманов.

Чилиманов посочи дека тоа не е единствената рекордна плата која се дели од фондацијата Сорос . Од Џорџ Сорос влече плата и Споменка Лазаревска, сопруга на Ѓорѓи Лазаревски, еден од првоосомничените во Пуч.

Од „Стоп Операција Сорос“ велат дека се отвораат низа на прашања за кои треба јавноста да добие одговор.

Инаку, движењето „Стоп Операција Сорос“ е новоформирано а неговата цел, како што велат од таму, е да даде свој придонес во процесот на десоросоизацијата во Република Македонија.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Вучиќ кажа кога ќе го признае Косово (Видео)

Повеќе информации за Балканот шрочитајте ВО ПРОДОЛЖЕНИЕ Денес, претседателот на Србија, Александар Вучиќ ги коментираше критиките упатени кон него од подппретседателката на Народната партија, др....

Костадинов ја запроси девојка си: Нека љубовта трае до последниот атом

Фејсбук статус на Коста Костадинов, Животот ми овозможи да те запознаам, Бога пушти знак да се препознаам себеси и да си го препознаам животот со...

Отидов непоkанета кај мојата ќерка на гости и зажалив неверојатно многу

Ја воспитав Полина сосема сама. Кога Поли беше мала, не можев да му овозможам сè на моето девојче, како што добиваат децата на богатите...

ТикТок тресење: Млади девојки се снимаат како го тресат задниkoт

Веќе подолго време се поставува прашањето - како влијае ТикТок врз однесувањето на младите ширум светот и дали воопшто родителите се свесни за тоа...

И сега шу праиме: Долга е раката на дада Јоци

Фејсбук статус на Јорданка Ивановска Јоци Го нема повеќе лажниот профил со украден мој идентитет на кој се ширеше меѓуетничка омраза, клевети, лаги, албанофобија До моќковците...
- Advertisement -