fbpx
-4 C
Skopje

Страшно сведоштво: Се подготвувавме за натпревар, а над нас пролета нуклеарна ракета!

АКТУЕЛНО

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

Северна Кореја изминатиот период е на удар на светската јавност поради новите тестирања на ракета, а среќата или пак несреќата да се најдат во оваа комунистичка држава во тој период ја имала и фудбалската екипа на Бенгалур од Индија.

(Патрали на споменатиот меч – во плав дрес од левата страна со број 46)

Интернационалецот од Австралија кој ги брани боите на споменатиот клуб, Ерик Партали имаше стравнично сведоштво за она што доживеал тој и неговите соиграчи од клубот во Пјонгјанг.

„Додека се подготвувавме за мечот и одмаравме во хотелот не дочека непријата вест од еден новинар кој беше со нас дека пролетала нуклеарна ракета покрај хотелот и можела да се погледне убаво. Тоа не вознемири сите, си помисливме да  бегаме од овде“, изјави Партали.

Сепак и покрај ова тие отишле на тренинг и го одиграле следниот ден натпреварот но ги чекало ново непријатно изненадување.

„Цела опрема, дресови, копачки, топки исчезна на денот на мечот, па бевме приморани да купуваме нови. Но тоа не беше се, само што купивме,  нашата стара опремата изненадувачки повторно беше на место. Кога заминувавме полетавме од аеродромот каде што се лансирашет ракетата, чувството беше навистина лошо“ вели на крај од своето сведоштво овој фудбалер.

Бенгалур од Северна Кореја се врати со реми од 0-0 против домашниот тим во меч од АФЦ Купот (Азиска верзија на Лигата на шампионите). Мечот се одигра на најголемиот стадион во светото „Мај Дан“ кој е со 150.000 капацитет но овој меч го следеле скромни 8000 гледачи. Ова беше полуфинале во кој севкупен победник е тимот од Индија со оглед на тоа што на првиот меч славеше дома со 3-0.

 

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Со крстот в рака, фаќачот влезе во Охридското Езеро заедно со голем број верници

Крстот во населбата Варош се фрлаше во казан, а него го фати Никола Чорбе. Тој потоа со крстот во раката влезе во езеротo, а...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Штотуkу споделија медиумите: Најнова вест СИЛЕН земјотрес од 6,8 степени според Рихтер ја погоди Аргентина

Земјотрес со јачина од 6,8 степени според Рихтеровата скала доцна синоќа ја погоди провинцијата Сан Хуан во Аргентина, соопшти германскиот центар за истражување и...

Се огласи Вучиќ за ваkцините кои ни ги даваат: Што би вредело ако ние сме здрави, а тие болни

Српскиот претседател Александар Вучиќ, утрово го коментираше давањето на вакцини на Македонија. На новинарско прашање зошто го сторил тоа, Вучиќ одговори „Што би вредело ако...

Порасна без родители, болеста го сруши: Тажниот живот на ѕвездата од Жиkина династија

Легендарниот актер Драгомир Бојаниќ Гидра најпознат по улогата на Жика Павловиќ од „Жикина Династија“, односно од филмскиот серијал „Луди Години“, има навистина интересна животна...
- Advertisement -