9 C
Skopje

Студентите по медицина бараат бесплатна вакцинација против Хепатитис Б

АКТУЕЛНО

И Груевски се прости од Амди Бајрам: Јас сум сведок дека тој беше човек кој помагаше на многу луѓе во тешки времиња

In memoriam Замина Амди Бајрам. Добар човек, снаодлив и многу емотивен, секогаш подготвен за добра шега. Незаборавен лик во македонската политика со кого имавме одлична...

ВМРО-НП: Георгиевски оствари средба со бугарскиот државен врв

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски при својата посета во соседна Бугарија оствари средби со министерката за надворешни работи, Екатерина Захариева, со потпретседателот на...

Студентите по медицина се загрижени за својата безбедност. Тие секојдневно се во контакт со различни видови на инфективен материјал преку присуство на интервенции на пациенти чија историја е непозната. Ризикот за ова заболување е еднаков како за студентите, така и за останатите здравствени работници. Програмата за имунизација на населението јасно укажува на заложбите на Владата на РСМ како и на Министерството за здравство за бесплатно вакцинирање на студентите со оваа вакцина.

Група на студенти по медицина од Здружението на студенти по медицина – ЗСМ, побара итно решавање на бесплатна вакцинација против Хепатитис Б вирусот, а за истата цел, тие доставија барање и петиција до Министерството за здравство. На петицијата се потпишани 978 студенти, а исто така, поддршка дадоа и од Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари на Македонија. 

Потпишувањето на студентите е направено доброволно, а иницијативата е поддржана од сите студентиски и факултетски организации на медицинскиот кампус во Скопје.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Строги мерки: Се воведува полициски час во одредени градови кои претставуваат корона-жариште во соседна Грција

Заради зголеменото ширењето на коpoнa Грција воведе дополнителни мерки, вклучително и полициски час во Атина и Солун. Мерките стапуваат на сила во 6:00 часот денес...

И Груевски се прости од Амди Бајрам: Јас сум сведок дека тој беше човек кој помагаше на многу луѓе во тешки времиња

In memoriam Замина Амди Бајрам. Добар човек, снаодлив и многу емотивен, секогаш подготвен за добра шега. Незаборавен лик во македонската политика со кого имавме одлична...

И Сашо Мијалков се прости од Амди: Беше легенда 102, 3 %, ќе бидеш долго запаметен на јавната сцена

Драг пријателе, Беше легенда 102,3%, вели Сашо Мијалков по повод смртта на Амбди Бајрам. – Со својата појава и уникатно однесување ке останеш долго запаметен...
- Advertisement -