fbpx
5 C
Skopje

Студентите реагираат, институциите молчат: Дворот на СД „Стив Наумов“ претворен во депонија (ФОТО)

АКТУЕЛНО

Љубчо Георгиевски: Се чувствувам како македонец и како ништо друго

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски кој деновиве излезе со предлог план за решавање на спорот со Бугарија, којшто власта не го прифати, вели...

Вучиќ до криминалците: Готови сте, еден нема да толерирам, сите ќе ве уапсиме

По завршувањето на седницата на Советот за национална безбедност, беа прикажани фотографии со вознемирувачkaa содржинa каде се прикажуваат тешки докази. Клучните докази против криминалните групи...

Христијан Мицкоски од инфективна клиника: Тешко дишам, а главата ми пука од температура

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се огласи на фејсбук од инфективна клиника: По криминални и украдени избори, злоупотреба на вонредна состојба, масовен поткуп, притисоци,...

По барањата за воведување рестриктивни мерки, се огласи и Филипче: Не е исклучена можноста за воведување на рестриктивни мерки идната недела

Засега нема потреба од воведување дополнителни рестриктивни мерки, но можноста за такво нешто не е исклучена, рече денеска министерот за здравство Венко Филипче. Како што...

Студентскиот дом „Стив Наумов “ – Скопје, дом со најголем капацитет на легла и најголем број на студенти сместени во него, е целосно запоставен од институциите. И самите видовте од претходната статија за овој дом која ја направи нашиот портал, дека тој веќе неколку години наназад не е ниту малку реставриран. Уништени тоалети, тавани кои претставуваат заплаха за студентите и при најмал дожд поради протопување, влага, недостатокот на храна и топла вода, се само дел од секојдневието на студентите, ониe кои се иднината на оваа држава.

За жал, студентите во овој студентски дом, не страдаат само од внатрешните услови во него, туку влијание имаат и надворешните. Во речиси самиот двор на студентскиот дом, се наоѓаат 2 контањери кои служат за исфрлање на отпадот од зградите на студентскиот дом. Сето тоа звучи добро, но овие два контањери веќе подолг временски период не се испразнети. Имено, местото околу нив речиси веќе е претворено во депонија.

„Иако тие се наменети само за студентскиот дом, отпадот таму го фрлаат и граѓаните од околните населби“, велат студентите.

Покрај неубавиот изглед, од ова место се шири и непријатна миризба, која полека, но сигурно им штети на здравјето на студентите. Тие реагираат, но како што велат веќе половина година како ова место не е исчистено од страна на комуналните претпријатија.  Доколку некогаш поминете од таму, патот кој води до Хемискиот и Природно-Математичкиот Факултет, можете да ја почувствувате оваа непријатна миризба, која од ветерот се шири и на околу. Често пати оваа депонија може да се види запалена, што предизвикува дополнително труење за студентите и загадување на воздухот.

Пред само еден ден, во непосредна близина на студентскиот дом тотално беше опожарена една барака, која беше сендвичара, каде студентите можеа во доцните часови, да си набават оброк. Остатоците од оваа барака денес беа фрлени на оваа т.н депонија, која и така е преплавена со отпад. Смрдеата од пожарот се уште се чувствува, а несовесниот газда на опожарената сендвичара, без грам размислување ги исфрли токму таму.

Кај студентите останува прашањето, дали некогаш надлежните институции ќе навратат и ќе го санираат ова место, кое го загрозува нивното здравје. Да не забораваме, сепак тие се иднината на оваа држава и заслужуваат далеку подобри услови од моменталните во кои што живеат, пратени од нивните родители, да го надоградуваат нивното знаење.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Љубчо Георгиевски: Се чувствувам како македонец и како ништо друго

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски кој деновиве излезе со предлог план за решавање на спорот со Бугарија, којшто власта не го прифати, вели...

Земјотрес во Македонија – ноќеска се тресеа овие градови во земјава

Земјотрес со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала синоќа во 22:43 часот е почувствуван во Дебар, Гостивар и Маврово, соопшти денеска Сеизмолошката...

И докторите заплакале: Оваа потресна фотографија крие приказна која никогаш нема да ја заборавите

Брачниот пар Дон (84) и Маргарет (80) биле во брак 59 години, тие во август оваа година починаа заедно држејќи се за рака. На вработените...

По Задушница доаѓа големиот празник: Што треба да направи секој верник?

Прочка, кој доаѓа по Задушница, претставува голем празник за македонскиот народ и со него се поврзани голем број обичаи и верувања. Празникот Прочка или Велики...

ОВАА ЗАГАТКА НИКОЈ НЕ МОЖЕШЕ ДА ЈА РЕШИ, А ДАЛИ ВИЕ ГО ЗНАЕТЕ ОДГОВОРОТ: Кое семејство од фотографијата е сиромашно?

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ ВО ПРОДОЛЖЕНИЕ: Слика подолу Со оваа загатка ќе го тестирате Вашиот мозок и можеби ќе откриете дали би биле добар детектив. Па, кое од...
- Advertisement -