fbpx
4 C
Skopje

Судење против Богоевски: одбраната и тужителите со различни искази

АКТУЕЛНО

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...

Денес во Основниот Суд 2 се одржа второто рочиште против Слободан Богоевски, поранешен директор на Управата за безбедност и контраразузнавање, против кого првиот човек на ДУИ, Али Ахмети и поранешниот вицепремиер Муса Џафери поднесоа тужба за клевета.

Ахмети и Џафери ја поднесоа тужбата, затоа што сметаат дека Богоевски дали неточна изјава во неговото сведочење за слуајот „Маѓар телеком“ пред окружниот суд во Њујорк.

Според адвокатите на одбраната, оваа изјава е дадена надвор од границите на Република Македонија, поради што оваа тужба за клевета до Судот во Македонија воопшто не треба да биде разгледана, затоа што Судот во нашата држава нема право да одлучува за тоа.

Сепак, адвокатите на Ахмети и Џафери веруваат дека изјавата е дадена во адвокатска канцеларија во Скопје, поради што за сведоци ги имаат адвокатот, нотарот и преведувачот, кои биле присутни додека Богоевски ја дал изјавата.

Во судницата се појави Слободан Богоевски, додека уште еднаш ги немаше Муса Џафери и Али Ахмети. Следното рочиште е закажано дури за 7 мај.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: Неприфатливо е добивање државјанство со сведоци, мора да има доказ

Премиерот Зоран Заев останува на ставот дека барањето на албанската опозиција со три сведоци да се даде државјанство на тие што сè уште имаат...

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...
- Advertisement -