fbpx
2 C
Skopje

Сугарески: Автопатот Миладиновци-Штип ќе се изгради до октомври следната година

АКТУЕЛНО

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Автопатот Миладиновци – Штип ќе биде комплетно завршен за една година. Изградбата тече континуирано наместа со застои поради проблемите што се појавуваат со експропријација на земјиштето. Градежните работи се завршени со 75 проценти.

Ова го истакна денеска министерот за транспорт и врски Горан Сугарески кој заедно со директорот на ЈП за државни патишта Зоран Китанов изврши увид во градежните работи на автопатот Миладиновци-Штип, кој најави период во кој значително ќе се инвестира во патната инфраструктура во Република Македонија и каде ќе се исправат грешките направени од претходната Влада.

Министерот информираше дека минатата недела на владина седница е усвоен Анексот на договорот за изградба на овој автопат со кој се предлага рокот за изградба да се продолжи до крај на септември 2018 година. Дополнителен рок, како што рече, побара изведувачот, бидејќи не успеа да ја заврши изградбата во претходниот рок кој беше до 1 мај 2017 година. Пролонгирањето пак, посочи министерот, на изградбата нема да има дополнителни финансиски импликации врз буџетот.

– Како и на другите автопати и изградбата на овој автопат ја следеше низа проблеми и поради таквите проблеми претходната влада не успеа да го изгради во рокот предвиден со законот. Но, ве уверувам дека заедно со директорот на јавното претпријатие за државни патишта ќе сториме се што е во наша надлежност за да се испочитува овој рок до 30 септември 2018 година, изјави Сугарески.

Тој потенцира дека генерално почнато е со решавање на сите проблеми што се детектирани во изградбата на сите автопатишта, како и на експресните патишта.

Китанов потенцира дека пролонгирањето на изградбата на автопатот Миладиновци-Штип е поради отстранување на недостатоците што се појавени во текот на изградбата во изминатиот период, како дислокација на електрични столбови, ескпропијација на земјиште и свлечиште.

Потенцира дека изградбата на автопатот не е запрена во ниту еден моменто.

– Имавме намален интензитет, но во ниту еден случај не е стопирана изградбата на автопатот. Во моментот се ангажирани 600 работници, рече Китанов.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Три хороскопсkи знаци кои од 30 јануари до 20 февруари ги очекуваат предизвици

Веќе во првиот месец од 2021-та година се соочуваме со ретрограден Меркур кога од моќниот Меркур можеме да очекуваме предизвици на полето на комуникацијата,...

Испливaa тајни снимkи од болницата: Ова е голем сkандал, лекари со хармоника и оро кај луѓето со Kовид-19 во Хрватска

Медиумите во Хрватска објавија за сkандалозна видео снимkа во најголемата kовид болница во Хрватска Дури луѓето маka мачат некој си прави голема забава во koвид...

Професорkа сум по математика и се до ова утро имав совршен брак

Професорка сум по математика и се до ова утро имав совршен брак Професорка сум по математика, имам 44 години и се до утрово имав совршен...

Снимkата на ТиkТок собра над 5 милиони прегледи: Бабичката измеша ментол бомбони и Кока кола

Една баба се снимала како прави експеримент со Кока кола и ментол бомбони на Тик Ток, велејќи им на гледачите дека мора да види...

Алеkсандар Вучиќ оди чеkор напред: Најавува нешто што не постои во многу држави (фото)

Српскиот претседател Александар Вучиќ објави дека ќе се обидат да направат фабрика за вакцини во Србија. Како што се наведува во неговата објава на Инстаграм,...
- Advertisement -