fbpx
-6 C
Skopje

Сугарески: Инвестиравме над 70 милиони евра за патишта во Прилепско

АКТУЕЛНО

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Почнува асфалтирањето на регионалниот пат Лагово – Штавица – Витолиште, во Мариово. Ќе се рехабилитираат девет километри. Проектот вреден 650.000 евра, ќе се реализира преку програмата на ЈП „Македонија пат“.

На мое огромно задоволство, денеска заедно со градоначалникот Јованоски извршивме увид во асфалтирањето на патот во…

Gepostet von Goran Sugareski am Mittwoch, 1. Juli 2020

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески кој денеска беше на увид на работите со прилепскиот градоначалник Илија Јованоски, нагласи дека патот е од исклучително значење за граѓаните. Во овој регион интензивно се работи и се вложуваат преку 80 милиона евра во патната инфраструктура.

-Преку 80 милиона евра се вложуваат во рехабилитацијата и изградбата на патната инфраструктура во Прилепскиот регион и се инвестира како никогаш досега. Жителите на Прилепско и цела Пелагонија добиваат модерни и безбедни патишта, рече Сугарески, нагласувајќи дека целта е да се завршат сите проекти до крајот на градежната сезона.

Според него, само во патната мрежа во Прилеп и околината моментно се инвестираат преку 70 милиони евра – средства обезбедени од централната власт.

-Ако дополнително ги земеме предвид и проектите на локалната власт имаме инвестиции од близу 80 милиони евра во патната мрежа во Прилепско. Завршивме со рехабилитација на стариот пат од Прилеп до Битола, транзитот на Прилеп и патот од Прилеп до Прилепско Езеро. Во моментов ги рехабилитираме патот до Норово, патот од Лажани до Житоше и Крушево – Слива – Пуста Река, а привршуваме и со рехабилитација на делницата од Дреново до Фариш. Во текот на овој месец ги објавуваме тендерите за рехабилитација и реконструкција на регионалните патишта Фариш-Прилеп и Кривогаштани – Крушево. Посветено работиме на подобрување на патната мрежа во Мариово и имаме за цел повторно да го заживееме овој предел, да овозможиме услови за развој на рурален туризам, а истовремено да обезбедиме поквалитетен живот на локалното население. Во моментов го асфалтираме патниот правец Лагово-Штавица-Витолиште, а претходно  го рехабилитиравме и патот Рапеш – Старавина, изјави Сугарески.

Прилепскиот градоначалник Јованоски смета дека рехабилитацијата на патот Штавица – Крушевица – Витолиште го заживува Мариовскиот дел.

– Ова е од интегрално значење за Општината, зашто голем дел граѓани се од овој дел на Мариово. Но, има и граѓани кои се занимават со сточарство и пчеларство, рече Јованоски.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Најново: Во Грција ќе можат да влезат и неваkцинираните

Прочитај во продолжение Во никој случај нема да биде услов за некој да влезе во Грција, да мора претходно да прими вакцина, потенцираше министерот за...

Ви излезе жицата од градниkот – немојте да ја фрлате, секоја жена треба да го знае овој трик

Ако носите градници со жица, сигурно некогаш сте биле негрвозни откако жицата ќе ви излезе од градникот. Иако некои дами често таа жица веднаш ја...

Променила само една навиkа и ослабела 20 килограми: Дру Баримор открила како ја довела линијата до совршенство

На 45 години може да се пофали со совршена фигура, но патот до совршена линија не бил воопшто лесен, како што признава и самата. „Како...

Северина во чест на новиот претседател на САД: Слиkи кои kренаа голема прашина

Од денес САД имаат нов претседател – Џо Бајден. Последниот ден на Доналд и Меланија Трамп во Белата куќа истече и сега во неа...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...
- Advertisement -