28 C
Skopje

Сулејман Величествениот сака да ја купи луксузната вила на пејачот Бојановиќ – дoбил вакoв одговор (Фото)

АКТУЕЛНО

Груби со најава: Владатa ќе разгледа дали да субвенционира вработување на албанците и граѓани од други помали етнички заедници

Во синоќешното гостување емисијата „Клик плус“, вицепремиерот Артан Груби најави дека Владата ќе ја разгледува можноста за субвенционирање на приватните компании кои ќе вработат...

Премиерот Заев со владина делегација во дводневна посета на Атина

Конференцијата на угледниот магазин „Економист“ како тркалезна маса со Владата на Грција и учесници од регионот, оваа година е посветена на темата „Европа: Зајакнување...

Се огласи момчето кое Федерер го удрил со тениско топче во лицето: „Јас чекам 14 години извинување, а Новак е дисвалификуван“

Веста која што деновиве ја подигна јавноста на нозе е дисквалификaцијата на Новак Ѓоковиќ од УС Опен. Да ве потсетиме, српскиот ас случајно ја погоди...

Драстичeeн пад во бројката на новозаболени, но дрaaстично помал број и на тестови

Во последните 24 часа се направени 793 тестирања, а регистрирани се 72 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 24 Куманово 6, Дебар 4, Штип...

Вилата на Милош Бојаниќ на Црногорското приморје секогаш била атрактивна за многу домашни но и странски купувачи кои на пејачот му нуделе милиони. Од неодамна за таа вила бил заинтересиран и Сујлеман Величествен од истоимената серија односно Халит Ергенч. Како што се шушка Халит Ергенч имал намера да снима филм во Црна Гора штом ќе се отворат границите, а на неговиот тим му паднала во очи баш вилата на фолкерот во Баошиќи.

Вилата ја направил уште осудесетите минатиот век. Тој од вилата има директен излез на море, а тоа на агентите на Сујлеман многу им се допаднала. Тие на глумецот ми покажале слики од вилата, со што тој заклучил дека такво нешто добро би му дошло за летување. По овој повод се огласи Бојаниќ кој ни кажа дека е подготвен да го угости Ергенч, но не и да му ја продаде вилата.

Јас сум тој Сујлеман кој треба да ужива во се што создал. Вилата која ја купив пред 30 години ја дадов на синовите и тие сега се газди… Што се однесува до Сујлеман, тој може само да дојде на скара, кафе и послужување во домаќаниска

Кој купува класични телефони во 2020 година и зошто?

Паметниот телефон во вашиот џеб може да направи милиони пресметки во секунда, да ви овозможи да играте зачудувачки 3Д-видеоигри или да имате пристап до какви било информации во светот. Денес, сето ова го земаме „здраво за готово“, особено ако се сетиме на почетоците.

И покрај сè, телефоните како познатиот нокиа „цигла“ сè уште се произведуваат, но кој ги купува и зошто?

Подолг период од 90-те и 2000-те години може да се стави во две категории кога се во прашање мобилните телефони: класични и „оние другите“.

Во класичните телефони спаѓаат оние телефони што ги извршуваа основните функции, повикување и праќање порака. Тие беа направени за големи пазари, но немаа голема употребна вредност од основната. За да се илустрира оваа група телефони, доволно е да се потсетиме на моделите како што се нокиа 3310 или моторола стартак.

Како што одминуваше времето, телефоните добиваа сè повеќе функции, како на пример видео, фотопораки, и основно пребарување на интернет преку технологии, како што е Бежичен протокол за апликација (WAP).

Сепак, високите трошоци и релативно лошиот квалитет на мрежата драстично ги ограничуваа корисниците. Голем број луѓе ги користеле телефоните само за основни потреби. Дел од членовите на оваа втора група се: псион петта серија, нокиа комуникатор или блекбери.

Класични мобилни телефони во 2020 година

Можеби мислите дека класичните телефони исчезнаа целосно со појавата на паметните телефони. Но, тоа не е точно – особено се популарни во региони како Супсахарска Африка, каде и најевтиниот андроид-уред е едноставно многу скап за голем број жители.

Интересно е и дека постои голема дигитална економија фокусирана на класичните мобилни телефони. Најдобар пример за ова е М-песа, услуга што им служи на жителите на африканските земји како што се Кенија и Танзанија да испраќаат и примаат пари преку СМС.

Сепак, на западот, класичните телефони заземаат малку поинаква позиција на пазарот. Тие честопати се популарен избор за постарите луѓе, кои не се многу добро снаодливи со технологијата.

Исто така, постои елемент на носталгија. Многу современи телефони се едноставно ажурирани верзии на претходните уреди. Пример за ова е нокиа, која има надградени верзии на моделите 3310, 8110 и 5310. Сите тие се сè уште „основни“ телефони, но сега тие имаат екрани во боја, можност да се пушти музика и да фотографираат.

Овие телефони веројатно се користат како резервна варијанта или во околини каде може да се оштети паметниот телефон, како што се музички фестивали.

Некаде во средина

Сепак, постојат уреди што се наоѓаат некаде на средина, помеѓу класичните телефони и паметните телефони. Тие работат со помош на оперативен систем наречен КаиОС.

Овие телефони честопати личат на уреди пред паметните телефони и содржат функции како што се физичка тастатура. Сепак, тие исто така имаат карактеристики специфични за паметните телефони, како што се Плеј стор, веб-прелистувач или говорен асистент.

Патем, КаиОС започна како Фајрфокс ОС, кога Мозила се обиде да создаде оперативен систем за паметни телефони, што ќе биде достоен ривал за Андроир и Иос, најголема предност е тоа што може да работи на поевтини, а слаби уреди.

Мозила се откажа во 2017 година, но тоа не беше крај – ја презема интернет-заедницата, развивајќи го КаиОС врз основа на проектот Boot 2 Gecko. Во мај минатата година КаиОС обележа 100 милиони уреди на кои функционира.

Класичните мобилни телефони наскоро можат да бидат потиснати уште повеќе, поради растечкиот развој на КаиОС, но и проектот Андроид гоу, обидот на Андроид да го донесе својот оперативен систем на послаби уреди.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ЈСП со дневна загуба од околу 32 илјади евра: Ќе продолжи да вози по саботен дневен ред

ЈСП ќе продолжи да вози по саботен возен ред затоа што има многу мал број патници кои го користат јавниот градски превоз. Зголемена фрекфенција...

Влада: Договорот со Бугарија правна рамка за унапредување на односите, правото на самоопределување и самоидентификација се темелни европски вредности

– Договорот за пријателство, добрососедство и соработка со Република Бугарија создава правна рамка и нуди инструменти за менаџирање на билатералните прашања и ние сме...

Децата кои одат во градинка, се однесуваат подобро, од децата кои се дома – тврди една студија

Дали да го испратите детето во градинка или да останете дома барем до училишна возраст е дилема со која се соочуваат многу родители. Покрај тоа,...

Утре ќе биде презентирана платформата за учениците што ќе ја следат наставата онлајн

Утре ќе биде презентирана платформата преку која учениците ќе ја следат наставата од дома, пренесе Канал 5. Според планот на Министерството за образование ќе се...

Љупчо Палевски брутално претепан: Лекарите се борат за неговиот живот?!

Активистот и претседател на движењето „Трета“, Љупчо Палевски попладнево е брутaaлн o нападнат и претeeпан, пренесе „Нетпрес“. Тој е во критична состојба во Систина,...
- Advertisement -