fbpx
16 C
Skopje

Сведок за момчето кое се удави во Охрид: Oбичен човек кој беше на плажата го најде за три минути

АКТУЕЛНО

УБАВА ВЕСТ ЗА ГРАЃАНИТЕ: OД ДЕНЕСКА ВО МАКЕДОНИЈА ЗАПОЧНУВА ИСПЛАТАТА НА ПРАВАТА ОД ДЕТСКАТА, ЦИВИЛНАТА И СОЦИЈАЛНАТА ЗАШТИТА

УБАВА ВЕСТ ЗА ГРАЃАНИТЕ: OД ДЕНЕСКА ВО МАКЕДОНИЈА ЗАПОЧНУВА ИСПЛАТАТА НА ПРАВАТА ОД ДЕТСКАТА, ЦИВИЛНАТА И СОЦИЈАЛНАТА ЗАШТИТА Министерството за труд и социјална политика информира...

НАЈНОВО: TOЛКУ ОД УБАВОТО ВРЕМЕ ВО МАКЕДОНИЈА – СЛЕДУВА ГОЛЕМА ПPOМЕНА ОД УТРЕ

Утре во текот на денот облачноста ќе се зголемува и ќе дува слаб до умерен ветер од западен и југозападен правец. Во сабота поради продор...

Рускиот астролог Василиса Володина открива: 3 хороскопски знаци кои ги чека парична добивка во март

Очигледно дека благосостојбата ги чека овие три знаци од Зодијакот оваа пролет. Проверете за што станува збор. Рускиот астролог Василиса Володина вели: 1. Можеби мислите дека...

Спасовски се огласи за ТиkТоk: Aпелирам за внимателно користење на социјалните мрежи

Апелирам за внимателно користење на социјалните мрежи. МВР од страна на Интерпол доби информација дека на профили на социјалната мрежа „Тик Ток“ во Русија...

Небојша Толески на Фејсбук објави статус во кој раскажува дека видел како момче пред некој ден се удавило во Охридското езеро, но реакцијата според напишаното за спасувањето била бавна.

Ова се однесува на случајот со момчето од Куманово кое паднало од педалинка и се удавило.

„Со оваа колумна сакам да искажам длабоко жалење за едно момче кое пред некој ден го загуби животот давејќи се во Охридското езеро. Пред мои очи се случи неговиот последен повик за помош. Четири момчиња на возраст од 18-20 години изнајмија педалинка и уживаа во гласна смеа пловејќи низ езерото. Одеднаш, се слушнаа страотни крикови за спас. Две момчиња паднаа од педалинка и се бореа за живот. Инаку сите не знаеја да пливаат!!!Едното момче некако се извлече, а другото остана да моли за спас. И сите на плажата слушнавме, видовме, ама веројатно сите и мислевме дека се шегуваат бидејќи беа многу гласни и изгледаше како да се шегуваат. Ама не! Дури откако останатите се вратија сфативме дека не сме во право. Неколку луѓе со педалинки се упатија веднаш на местото, но попусто. Не можеа да го најдат. Екипите на прва помош веднаш стигнаа, но на екипите на крајбрежната прва помош им требаше цела вечност. И полицијата дојде со глисер.

Ни нуркачи ни бутур. Два часа траеше потрагата. Никој од таканаречените професионални екипи не го најде. А тогаш еден обичен човек кој беше на плажата скокна изреволтиран во водата и го најде за три минути точно на местото каде момчето замина во вечноста. Одеднаш заврна дожд, една бабичка до мене рече дека и небото плаче по момчето. Го извадија , без знаци на живот. Ех што ти е шега, вистина, врисок! Не му помогнавме ние од плажата, но не знаевме. Зар требаше да ни шепне дека се дави? Зар требаше да не викне по име? Десет- петнаесет метри од плажата се случи несреќата. Само еден да се стрчаше на време можеби се ќе беше поинаку. Но, лошото знае да лаже, да биде подло, да “замачкува очи”. А, кај беше чуварот на плажата? Таков човек немаше.Го нема ни на други плажи. Со педалинка секогаш треба да следува појас за спасување. И тоа го немаше. Камо нуркачи за вакви ситуации?

Животот е непредвидлив. Некогаш напорен, некогаш лесен. Судбината на сите ни е различна. Никој не знае до каде му запира патот. Никој не знае!!! Помагањето во најкритични животни ситуации може само да не направи подобри личности и создава свесност дека постоиме. Многу често е доцна да се реагира во такви ситуации но обидот, токму обидот за помош некој може да спаси… Да бидеме од корист на оние што бараат спас во секаква смисла е толку благородно. Да, временските интервали се немилосрдни, непредвидливи, независни од нас… Наше е да помагаме и да побрзаме со помошта бидејќи утре (некогаш и утре е премногу далеку) може да биде доцна. Се разбира, секој од нас треба да биде свесен за животните ризици и да се бори. Борбата е голема, исто како и предизвикот да се живее. А, да се ситиме пак на туѓата несреќа која може да не снајде и нас…па тоа е чиста мизерија на мозокот“ – пишува тој.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Партијата на Љубчо Георгиевски заедно со останатите помали партии во Собранието предлага измени во изборниот Законик за една изборна единица

ВМРО-Народна партија денеска како дел од македонскиот парламент заедно со останатите помали политички партии, партиципиенти во Собранието, предлага измени во изборниот Законик, односно предлог...

МАРТ НИ ГО НОСИ СНЕГОТ ВО МАКЕДОНИЈА: УХМР со детална временска прогноза за викендов, особено подгответе се за утре!

Времето денеска е сончево со мала облачност, а од попладневните часови облачноста ќе се зголемува. Ќе дува слаб до умерен ветер од југозападен правец. Максималната...

Заев: Имам информација кога ќе стигнат првите 3.000 вакцини ама како да кажам, ако не стигнат?

Ние секој ден очекуваме конкретна информација кога ќе стигнат вакцините. Јас сега имам информација кога ќе стигнат првите 3.000 ама како да кажам, ако...

Бил Гејтс открива до кога мисли дека ќе носиме маски

Бил Гејтс (65) ја примил втората доза од вакцината против ковид-19 пред една недела, потврди во интервју за социјалната мрежа Клабхаус. Но иако основачот на...

Нов Зеланд се тресе како вејка на ветрот: Трет силен земјотрес. Издадено предупредување за цунами

Трет силен земјотрес го погоди Нов Зеланд за само неколку часа. Магнитудата овој пат беше 8,1 степен, што е најсилна од трите земјотреси. Можни се...
- Advertisement -