fbpx
2 C
Skopje

Сведоштво за министерот: Венко Филипче ми рече – мое е само да веруваш во мене и Господ, од тогаш повторувам дека тој е пример за најпозитивен доктор

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Дејан Димитровски во популарната фејсбук група насловена „И јас сум Венко Филипче -поддршка“ напиша свое искуство:

За Венко. Пред 7 години сопругата на 31 годишна возраст доби прскање на анеуризма во мозокот(нема да пишувам за голготата додека не примија на одделение во неврохирургија) ..

По итните проверки лекарскиот тим одлучува веднаш утредента да ја оперираат поради големо крварење иако според некои медицински правила требало да поминат 21 ден за да има помалку ризик со смртни последици. Вечерта додека чекав во ходниците доагаа сестри и прашуваа дали би сакал да разговараат со некои доктори да ја оперираат иако не им беше смена.( најверојатно беше во прашање нешто околу пазар) .

По консултации со мои пријатели на кои им кажав дека др Венко Филипче се паѓа на смена за операција ме уверуваа да се одлучам за него. Тогаш дојдоа најтешките моменти кога анестезиологот ме повика да потпишам документ дека операцијата е со ризик од дури 50% смртност. Лично отидов во канцеларијата на др Филипче и во тој хаос од емоции го прашував што треба да направам за да ја спаси сопругата.

Пред да влезам кај него дојдоа пријатели кои лично се понудија финансиски да помогнат за да ја спасиме. Кога ме ислуша др. Филипче изричито ми одговори дека јас не треба ништо да направам. Мое е само да верувам во него и господ.. Да бидам искрен во тој момент и станот бев спремен да му го препишам. Операцијата траеше 5 ипол часа и за голема среќа заврши успешно. На кратко го видов докторот на излегуванје од сала и видов дека едвај одеше од замор. Потоа додека сопругата беше во шок соба и откако се разбуди цело време бев таму присутен..За тоа време човеков го гледав нонстоп .

Во разговор со сестрите дознав дека секој пациент што ќе го оперира одел на кратко до дома и веднаш се враќал назад да му ја следи состојбата до будење и излегување од шок соба! Познавајќи го нашето здраство не ми беше верно сепак за тоа лично бев сведок. По опоравувањето и по излегувањето од болница јас бев еден од најсреќните луѓе на светот.

Foto

Цело време се прашував како да му се одолжам на тој човек за сите работи што ги направи за моето семејство. Разговарав со негови блиски луѓе како со еден мал гест мал поклон да го почастам сите ми рекоа дека ќе бидам одбиен. Сега ќе има и такви што ќе мислат дека ова е можеби реклама.

Сепак за ова постојат многу сведоци и јас лично сум се зарекол додека сум жив дека за таа личност нема да дозволам некој да го негира фактот дека е најпозитивен пример за доктор и човек.. . Одговорноста, чесноста и пожртвуваноста негова нека биде пример за сите во ова општество

Повеќе вести поврзани со министерот Венко Филипче: Во емисијата „Нова студио“ првиот човек на здравството рече:

Голем труд и многу работа вложуваат моите колеги, морам да оддадам признание на сите кои се вклучени во овој процес. Најважно од сѐ е да нема експоненцијален раст на пациенти, за здравствениот систем да го задржи квалитетот на услугите. Затоа, уште еднаш апелирам со сите – да се почитуваат мерките – без исклучок.

Гостување Нова ТВ

Голем труд и многу работа вложуваат моите колеги, морам да оддадам признание на сите кои се вклучени во овој процес. Најважно од сѐ е да нема експоненцијален раст на пациенти, за здравствениот систем да го задржи квалитетот на услугите. Затоа, уште еднаш апелирам со сите – да се почитуваат мерките – без исклучок.

Posted by Венко Филипче on Thursday, April 2, 2020

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Вучиќ кажа кога ќе го признае Косово (Видео)

Повеќе информации за Балканот шрочитајте ВО ПРОДОЛЖЕНИЕ Денес, претседателот на Србија, Александар Вучиќ ги коментираше критиките упатени кон него од подппретседателката на Народната партија, др....

Костадинов ја запроси девојка си: Нека љубовта трае до последниот атом

Фејсбук статус на Коста Костадинов, Животот ми овозможи да те запознаам, Бога пушти знак да се препознаам себеси и да си го препознаам животот со...

Отидов непоkанета кај мојата ќерка на гости и зажалив неверојатно многу

Ја воспитав Полина сосема сама. Кога Поли беше мала, не можев да му овозможам сè на моето девојче, како што добиваат децата на богатите...

ТикТок тресење: Млади девојки се снимаат како го тресат задниkoт

Веќе подолго време се поставува прашањето - како влијае ТикТок врз однесувањето на младите ширум светот и дали воопшто родителите се свесни за тоа...

И сега шу праиме: Долга е раката на дада Јоци

Фејсбук статус на Јорданка Ивановска Јоци Го нема повеќе лажниот профил со украден мој идентитет на кој се ширеше меѓуетничка омраза, клевети, лаги, албанофобија До моќковците...
- Advertisement -