fbpx
2.8 C
Skopje

Светот шокиран од ѕверското изживување врз Викторија, медиумите грмат и бараат најостра казна за сторителот

АКТУЕЛНО

Светските медиуми шокирани од бруталното убиство на бугарската новинарка Викторија Маринова, пишуваа бугарските медиуми.

Така, тие го пренесуваат Гардијан кој освен информацијата за убиството во Русе, ја пренесува и реакцијата на ОБСЕ, односно на наследникот на Дуња Мијатовиќ, Харлем Дизер.

Бугарските медиуми пренесуваат дека реагирал и Би-Би-Си.

Телото на новинарката од Русе беше пронајдено вчера. Викторија Маринова била брутално претепана и силувана, а потоа задушена. Жената била и административен директор на Русе ТВ.

Во единствената епизода на емисијата „Детектор“, која неодамна ја презеде Викторија, новинарката зборува за корупција и злоупотреба на фондовите на ЕУ.

Во моментов нема доволно докази за да потврдат дека грозоморното дело е извршено поради епизоди на емисијата, но верзијата не се исклучува од истражните органи.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -