fbpx
5 C
Skopje

Светската бејзбол ѕвезда Кевин Кузманов: Сите мислат дека сум Русин, но јас сум Македонец

АКТУЕЛНО

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...

Кевин Кузманов е професионален бејзбол играч во „ Major League Baseball“ (MLB) и прв Македонец кој станал легендарно успешен во овој спорт. Денеска Кевин има 35 години, а зад себе има кариера во тимовите на „Кливленд Индијанс“, „Сан Диего Падрес“, „Колорадо Рокис“ и „Тексас Ренџерс“.

Само четворица во историјата на американскиот бејзбол направиле „Гренд Слем“ хоумран, првиот бил Бил Даглби во 1898 година, вториот Џереми Хермида во 2005, третиот е Македонецот Кевин Кузманов во 2006 година и тоа прв со таков учинок по првото фаќање на палката и со првото топче упатено кон него. По него во историјата се запиша и Даниел Нава во 2010, пишува Македонија Денес.

Освен што важи за еден од најдобрите бејзбол играчи во историјата, тој е и еден од најплатените. Неговата основна годишна плата достигнувала и до 5 милиони долари годишно, а тука биле и безбројните спонзори.

Кевин е роден во Калифорнија, од мајка и татко Македонци кои се преселиле во Америка.

Кузманов не го заборавил своето потекло и за американските медиуми гордо изјавува: “Многумина мислат дека сум Русин, меѓутоа јас сум МАКЕДОНЕЦ”

На тој начин станува еден од најголемите промотори на Македонија во САД. Секогаш кога има време Кевин доаѓа во својата родна Македонија на одмор и вели дека особено ужива во Скопје.

Извор: Букефал

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Љубчо Георгиевски со предлог како да се реши спорот со Бугарија

Гледам дека Македонско-Бугарските односи се движат кон нов ќор-сокак а понатаму и кон нова ескалација на сите нивоа која може да доведе до долгодишна...

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

НОВА ГОЛЕМА ТРАЕДИЈА ВО МAKЕДОНИЈА: ПОЧИНА МАЖ ОД СКОПЈЕ ОТКАКО ПАДНА ОД КAPПА

Во Полициската станица Кавадарци, М.Џ.(71) од Скопје вчера попладне пријавила дека нејзиниот сопруг Е.Џ.(75). Тој паднал од карпа кај село Кошани, на место викано „Дол“,...

МВР ги приведе Миленко Неделковски и Александар Пандов

МВР соопшти дека синоќа во 22.00 часот во СВР Скопје било пријавено дека угостителски објект на ул.„6“ во с.Стајковци, сопственост на С.П. и А.П....

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...
- Advertisement -