fbpx
4.8 C
Skopje

Светската бејзбол ѕвезда Кевин Кузманов: Сите мислат дека сум Русин, но јас сум Македонец

АКТУЕЛНО

Кевин Кузманов е професионален бејзбол играч во „ Major League Baseball“ (MLB) и прв Македонец кој станал легендарно успешен во овој спорт. Денеска Кевин има 35 години, а зад себе има кариера во тимовите на „Кливленд Индијанс“, „Сан Диего Падрес“, „Колорадо Рокис“ и „Тексас Ренџерс“.

Само четворица во историјата на американскиот бејзбол направиле „Гренд Слем“ хоумран, првиот бил Бил Даглби во 1898 година, вториот Џереми Хермида во 2005, третиот е Македонецот Кевин Кузманов во 2006 година и тоа прв со таков учинок по првото фаќање на палката и со првото топче упатено кон него. По него во историјата се запиша и Даниел Нава во 2010, пишува Македонија Денес.

Освен што важи за еден од најдобрите бејзбол играчи во историјата, тој е и еден од најплатените. Неговата основна годишна плата достигнувала и до 5 милиони долари годишно, а тука биле и безбројните спонзори.

Кевин е роден во Калифорнија, од мајка и татко Македонци кои се преселиле во Америка.

Кузманов не го заборавил своето потекло и за американските медиуми гордо изјавува: “Многумина мислат дека сум Русин, меѓутоа јас сум МАКЕДОНЕЦ”

На тој начин станува еден од најголемите промотори на Македонија во САД. Секогаш кога има време Кевин доаѓа во својата родна Македонија на одмор и вели дека особено ужива во Скопје.

Извор: Букефал

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -