fbpx
15 C
Skopje

Светските лидери со критика до Трамп

АКТУЕЛНО

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...

Откако донесе решение да забрани влез во САД на државјаните на седум муслимански држави, претседателот на САД, Доналд Трамп, доби остри критики од страна на светските лидери.

Канадскиот премиер изјви дека неговата земја е отворена и има желба да ги прима бегалците, независно од нивната вера, пишуваат светските медиуми.

„Различноста ја прави нашата сила“, вели канадскиот премиер. Оваа негова изјава доаѓа откако Белата куќа одлучи да го забрани патувањето до САД за три месеци за државјаните на Ирак, Иран, Либија, Сомалија, Судан, Сирија и Јемен.

Холандија изрази загриженост од законитоста и практичните последици од активностите во САД во областа на визната политика.

„Важно е ваквата одлука да не доведе до дискриминација“. Во Сад сега ќе има широка дискусија по ова прашање, а ние ќе продолжиме да ја следиме ситуацијата“, изјави министерот за надворешни работи на Холандија, Берт Кундерс.

И германската канцеларка Ангела Меркел со остра критика до претседателот на САД Доналд Трамп. „Германската канцеларка е уверена дека ни одлучната борба против тероризмот не го оправдува чинот на ставање на граѓаните од одредени земји или вери под колективна сомнителност“ порача портпаролот на германската влада.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Фабрика на слатки облаци: Руски град во кој се патува поради совршениот традиционален десерт

Кога би се бирал „најслаткиот“ град во Русија, тоа би бил Коломна, кој е синоним за традиционалниот десерт од јаболка наречен пастила. Но, не дозволувајте...

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: Неприфатливо е добивање државјанство со сведоци, мора да има доказ

Премиерот Зоран Заев останува на ставот дека барањето на албанската опозиција со три сведоци да се даде државјанство на тие што сè уште имаат...
- Advertisement -